28. srpna 2015 9:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česku sílí ekonomika nejvíc z celé Evropy. Roste o víc než 4 procenta

Růstu české ekonomiky výrazně přispělo i stavebnictví. Polepšilo si o 3,1 procenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růstu české ekonomiky výrazně přispělo i stavebnictví. Polepšilo si o 3,1 procenta. | foto: Shutterstock

PRAHA Český statistický úřad vydal velmi dobrou zprávu. Průmyslu i podnikatelům v sektoru služeb se nebývale daří a česká ekonomika díky tomu roste. Zpřesněný odhad statistiků hovoří o meziročním zlepšení o 4,4 procenta za druhé čtvrtletí. A to není 27. 08. 15 - Byznys/Státní pokladna:Obávaná evidence tržeb dostala odklad. Začne až v polovině roku 2016málo.

Stejné číslo pro hrubý domácí uváděl i předběžný odhad ČSÚ. Odhad mezičtvrtletního růstu dokonce statistici proti předběžným údajům zvýšili z 0,9 na 1,0 procenta. 

Meziroční růst ekonomiky je největší od konce roku 2007, kdy činil 5,3 procenta.

HDP roste podle analytiků v Česku nejvýrazněji ze všech evropských zemí. Odráží tak příznivé trendy v ekonomice. Hospodářský růst byl podle statistiků rovnoměrně rozprostřen mezi odvětví tuzemské ekonomiky. 

Zpracovatelský průmysl si meziročně polepšil o sedm procent a růst stavebnictví dosáhl tempa 3,1 procenta. 

Výraznějším tempem rostla i všechna odvětví služeb. Obchod, doprava a ubytování zaznamenaly oproti loňsku růst o 2,8 procenta, informační a komunikační činnosti o 4,4 procenta a profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti o 5,9 procenta.

Stoupla také hrubá přidaná hodnota, což je rozdíl mezi hodnotou výroby a služeb a náklady na jejich produkci. Meziročně se zvýšila o 3,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,9 procenta.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz