Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česku zůstane za 25 let stejné zřízení. Ale přijde o svou měnu, tvrdí průzkum

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

PRAHA Česká republika bude podle 97 procent Čechů existovat za příštích 25 let se stejným státním zřízením jako dnes. Třetina lidí si však myslí, že již nebude součástí EU. Nejsilnějšími sektory ekonomiky budou automobilový průmysl, strojírenství a IT.

Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti EY Kam kráčíš, Česká republiko, aneb ČR za 25 let. Ten se uskutečnil mezi 1200 respondentů z řad podnikatelů, zástupců firem a veřejných institucí a studentů.

Tři čtvrtiny oslovených Čechů (73 procent) míní, že za 25 let se do čela země probojuje žena. Ženu si na Hradě nebo ve Strakově akademii dokážou představit více muži než ženy samotné. Podpora EU i její měny je mnohem nižší u ženské populace než u mužů, a to o celou třetinu.

„Ženy jsou tak trochu překvapivě větší euroskeptičky, než by se tomu mohlo na první pohled zdát. Jako hlavní důvod však vidíme jejich celkovou větší obavu o osud Evropy, která je u žen dvojnásobně vyšší než u mužů,“ uvedla vedoucí partnerka EY v Česku Magdalena Souček.

Češi obecně věří dalšímu rozšiřování EU, předpokládá to téměř polovina Čechů. Najde se však mezi nimi i řada skeptiků. Téměř třetina předpovídá její zmenšení, pětina dokonce zánik. Ať jsou Češi EU nakloněni, či nikoliv, shodnou se na opuštění české měny a přechodu na euro (53 procent).

Placení korunou vnímá za 25 let jako reálnou možnost jen třetina dotázaných. Naopak každý desátý si myslí, že v Česku se během příštích 25 let začne platit některou z kybernetických měn.

Bojíme se souboje Západ vs. Východ

Češi neočekávají, že v následujících 25 letech zažijí daňovou revoluci. Početná část respondentů (34 procent) však věří, že DPH se bude efektivně vybírat až u posledního článku prodejního řetězce, bude zaveden všeobecný princip reverse chargé, upozornil partner EY v Česku Petr Knap.

Drtivá většina Čechů (84 procent) pak predikuje pokračování elektronizace daňové správy a zautomatizování kontrol správného zdanění u všech transakcí.

Podle účastníků průzkumu neexistuje jedno významné riziko, se kterým by se Česku v budoucnu potýkala. Nejsilnější obavy panují o vztahy mezi Západem a Východem (22 procent) a postupnou islamizací Evropy (19 procent). Riziko nového bipolárního dělení světa vnímají ze všech oslovených nejsilněji podnikatelé.

Naopak obavy z terorismu či ekologické katastrofy jsou u této skupiny nejméně výrazné a důraz na geopolitické uspořádání světa a zachování exportních trhů zásadně převažuje.

Nejlidnatější země světa Čína se v průzkumu ukázala jako jednoznačný lídr světové ekonomiky roku 2041 (51 procent). Část Čechů (sedm procent) nicméně věří, že nejsilnější ekonomikou světa může být i EU. Rusku ani Africe Češi nepřisuzují v následujících 25 letech roli ekonomických obrů.

Čtvrtina respondentů vidí stále sílu ve Spojených státech (24 procent), 13 procent pak v Indii. Vysoce postavení top manažeři věří USA ještě více (37 procent) než ostatní respondenti.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...