24. března 2010 9:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Český dluh je osmý nejbezpečnější na světě. Nejvyšší čas půjčit si více

Ministr financí má problémy s prodejem dluhopisů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí má problémy s prodejem dluhopisů | foto: ČTK

PRAHA České státní dluhopisy patří k nejbezpečnějším na světě. Vyplývá to z ceny pojištění na finančních trzích proti situaci, že daný stát vyhlásí bankrot. Ze 44 zemí, jejichž pořadí zveřejňuje agentura Bloomberg, skončilo Česko na osmém místě. Nejlépe je na tom Norsko, naopak největší riziko bankrotu vidí investoři u Argentiny.

V Evropě jsou na tom nejhůře Island a Řecko. Informují o tom Hospodářské noviny (HN).

Státní dluh

Státní dluh České republiky se v loňském roce zvýšil o více než 178 miliard na 1,178 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 112.000 korun.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Podle ekonomů je tak ideální doba na emise státních dluhopisů, a to hlavně v zahraničních měnách. Investorům totiž bude muset vláda platit nižší výnos. "Ministerstvo by jich mělo vydat co nejdříve co nejvíc," řekl deníku hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Podle něj se může situace brzy zhoršit. Trh je totiž zaplaven státními dluhopisy.

Ministr financí Eduard Janota již dříve uvedl, že je možné, že stát si v prvním pololetí půjčí v zahraniční měně. Ovšem za předpokladu, že by ho to vyšlo levněji než emise na domácím trhu. Nevýhodou eurových dluhopisů však je, že závisejí na kurzu koruny. Když koruna oslabuje, musí stát platit v české měně na úrocích více, uvedl deník.

Aktuální výši státního dluhu naleznete ZDE

Náměstek ministra financí Bohdan Hejduk listu sdělil, že ministerstvo situaci na trhu sleduje a bude reagovat podle toho, jak se trh bude vyvíjet. Stát si letos potřebuje půjčit dohromady 280 miliard korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz