8. ledna 2016 17:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Český ekonomický tygr není zase tak dravá šelma. Živí ho hlavně auta

Výroba modelu Superb v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba modelu Superb v Kvasinách. | foto: Škoda Auto

PRAHA Za uplynulý rok jsme si zvykli slýchat o českém hospodářství jen ty nejlepší zprávy. Jenže ekonomická data za rok 2015 zdaleka nejsou kompletní. A jak se ukazuje, pohádka o ekonomickém tygrovi ve střední Evropě zdaleka nezůstala bez kazu.

Koncem roku, konkrétně v listopadu, nepříjemně překvapil ekonomy tuzemský průmysl, který dokonce zpomalil výrobu. V meziměsíčním vyjádření klesla produkce celého odvětví o 1,2 procenta. Ukázala to nejnovější data Českého statistického úřadu.

I když jsou čísla za listopad nepříjemným překvapením, ekonomové je přijímají poměrně s klidem. V porovnání s loňským listopadem si totiž průmysl vedl stále poměrně dobře. Za uplynulých dvanáct měsíců rostl o 5,7 procenta. Jako obvykle vděčí za slušný výsledek především automobilovému průmyslu, na kterém zůstává česká ekonomika stále do velké míry závislá. Prodávat nové vozy se daří jak na domácím trhu, tak i v zahraničí, kde si čeští výrobci upevňují pozici.

Pohled na další odvětví už tak optimistický není. Celoročně klesal zejména chemický průmysl a energetika. Druhým dechem je však třeba dodat, že se na nich projevily odstávky v jaderné elektrárně Dukovany a v litvínovské rafinerii.

„Vzhledem k těmto výlukám bude celoroční růst v souladu s naším odhadem,“ myslí si ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Podle něj měli průmyslníci dobře našlápnuto zvýšit výrobu za celý rok o výrazně víc než pět procent, díky odstávkám se jim ale tolik nezadaří. I tak ale půjde za celý rok o slušný výkon.

„Českému průmyslu se daří i na exportních trzích. Poslední statistiky ukázaly slušnou dynamiku německých průmyslových objednávek,“ dodává Zeisel s tím, že náš západní soused zase jednou pomáhá rozhýbat tuzemský export. Že byl listopadový propad jen krátkodobým výpadkem, potvrzují i některé dlouhodobé průzkumy.

Klíč k úspěchu: dobrý export

„Rostoucí objednávky znamenají, že tuzemští průmyslový výrobci budou mít dostatek práce i v dalších měsících. Výhled aktivity v českém průmyslu tak zůstává příznivý,“ potvrzuje Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments.

A co je možná vůbec nejdůležitější, českým průmyslníkům se daří vyvážet. To je podstatné už z hlediska růstu celého hospodářství.

Jak nám nemohlo z jásajících novinových titulků uniknout, v loňském roce (alespoň ve třech dosud změřených čtvrtletích) zaznamenala Česká republika rekordní ekonomický růst. Vděčí za to ale hlavně urychlenému čerpání z evropských fondů. Export ekonomiku spíše mírně táhl ke dnu.

Jak ale ukazují nejnovější data, v listopadu se vývozcům dařilo. Přebytek zahraničního obchodu vyrostl na 14,3 miliardy korun, tedy o 4 miliardy víc ve srovnání s loňským listopadem. Vděčí za to hlavně nízkým cenám ropy a tím pohonných hmot, které snižují náklady na vývoz i výrobu. Celkem vývozy v listopadu vzrostly o 8,1 procenta, dovozy potom o 6,9 procenta.

plhTomáš Plhoň

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!