14. února 2017 13:09 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Národní zájem? Ministři a šéfové byznysu diskutují o tom, kam má Česko směřovat

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Na první pohled to vypadá, že Česko vplouvá do hodně nejistých vod. V USA začal úřadovat nový americký prezident Donald Trump, zatřásla se transatlantická vazba, řeší se, jak má v budoucnu fungovat NATO. Na východě Ukrajiny se opět bojuje. To jsou příklady rizik. Jaký je v této situaci český národní zájem?

„Jsem přesvědčen, že osud České republiky je těsně spojen s osudem Evropy a Evropské unie a měli bychom to vždy mít na paměti, že český národní zájem je spojen s tím, jaké budou budoucí vztahy Evropy a Spojených států. Jaké budou vztahy Severoatlantické aliance, jak se bude vyvíjet severoatlantické partnerství,“ uvedl jeden z řečníků prvního panelu ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Tématy konference jsou kromě ekonomického patriotismu, či efektivity výběru...
Ministr financí Andrej Babiš a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Konference s názvem Český národní zájem se sešla na jeho „domácí půdě“ - v Černínském paláci na pražské Malé straně. Pozvání přijali mimo jiné ministr financí Andrej Babiš (ANO), ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního Kanceláře prezidenta republiky, guvernér ČNB Jiří Rusnok či majitel firmy KOH-I-NOOR Vlastislav Bříza.

I v Černínské paláci zazněly stížnosti na nedostatek pracovních sil, který podvazuje možnosti ekonomického růstu země.

„Tady nejsou lidi na práci. Dneska je to velký problém pro naše firmy. Úřady práce nemají, co nabídnout. Není to žádný dumping, prostě nejsou lidi. Naši lidi nechtějí pracovat, tak proč by tady neměli pracovat Ukrajinci nebo Vietnamci? To jsou naše hlavní problémy a samozřejmě byrokracie,“ komentoval situaci na pracovním trhu Babiš. „Daně chci předvídatelné, stabilní. Pro snižování prostor, myslím si, že tady je,“ dodal ministr financí.

Tématy konference jsou kromě ekonomického patriotismu, či efektivity výběru daní také pohled na „souboj“ Evropská unie vs. národní stát a také možnosti budování silné střední třídy.

Jan Černý

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!