21. července 2010 15:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Český pavilon na Expo chce koupit čínské město. O ceně zatím jedná

Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | foto: Reuters

PRAHA/ŠANGHAJ Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji chce koupit čínské město Chu-čou. Vedení města, které má asi 2,8 milionu obyvatel, by objekt chtělo umístit do nově budované městské zóny u jezera.

Chu-čou hodlá uhradit veškeré náklady spojené s přemístěním, následnou výstavbou, údržbou a dalším provozem pavilonu, řekl generální komisař české účasti Pavel Stehlík. O tom, kolik přesně český stát za pavilon dostane, se stále jedná.

Objekt i jeho interaktivní expozice Plody civilizace má i po skončení světové výstavy propagovat Českou republiku. "Už je pro něj i místo v územím plánu. Čili pro nás je to partner, který udělal řadu kroků, které vzbuzují naši důvěru," uvedl na adresu radnice Stehlík, který o prodeji jedná již několik týdnů.

Vedení města Chu-čou, které leží v západní části Číny 160 kilometrů od Šanghaje, nyní nechává postavit novou část u jezera. Velká zóna má přilákat turisty, pavilon by podle Stehlíka měl stát v jejím centru.

Česká expozice patří na světové výstavě v Číně k velmi navštěvovaným. Plášť českého pavilonu je bílý a je ozdoben černými puky. Ve srovnání s ostatními pavilony sice objekt působí navenek střídmějším dojmem, uvnitř prý ale zaujímá neotřelostí. K dnešnímu dni pavilon vidělo již 3,7 milionu lidí.

Při průměrném počtu přes čtyřicet tisíc návštěvníků denně má naději pokořit rekord v návštěvnosti, který zatím se šesti miliony drží český národní stánek z výstavy v Bruselu v roce 1958. Do českého pavilonu podle české kanceláře pro Expo 2010 proudí přibližně 13 procent z celkového počtu návštěvníků.

Téma světové výstavy v Číně zní Lepší město - lepší život. Půlroční výstava skončí v říjnu. Vláda na českou účast vyčlenila kolem půl miliardy korun.

Podle dřívějších informací by se prodejem pavilonu Česku mohly vrátit například náklady na jeho stavbu a prezentaci ve výši 170 milionů korun.

Mezi hlavní taháky české expozice patří reliéfy zpod sochy Jana Nepomuckého, které byly přivezeny jako symbol štěstí z Karlova mostu. Na něj se tabulky po skončení výstavy vrátí. Číňany lákají ale i jiné exponáty, jako je kaleidoskop představující české divy či obří zlatá slza, která je součástí instalace na vytváření parfémů na základě emocí návštěvníka.

ČTK, Lidovky.cz