Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Český pavilon na Expo chce koupit čínské město. O ceně zatím jedná

Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | foto: Reuters

PRAHA/ŠANGHAJ Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji chce koupit čínské město Chu-čou. Vedení města, které má asi 2,8 milionu obyvatel, by objekt chtělo umístit do nově budované městské zóny u jezera.

Chu-čou hodlá uhradit veškeré náklady spojené s přemístěním, následnou výstavbou, údržbou a dalším provozem pavilonu, řekl generální komisař české účasti Pavel Stehlík. O tom, kolik přesně český stát za pavilon dostane, se stále jedná.

Objekt i jeho interaktivní expozice Plody civilizace má i po skončení světové výstavy propagovat Českou republiku. "Už je pro něj i místo v územím plánu. Čili pro nás je to partner, který udělal řadu kroků, které vzbuzují naši důvěru," uvedl na adresu radnice Stehlík, který o prodeji jedná již několik týdnů.

Vedení města Chu-čou, které leží v západní části Číny 160 kilometrů od Šanghaje, nyní nechává postavit novou část u jezera. Velká zóna má přilákat turisty, pavilon by podle Stehlíka měl stát v jejím centru.

Česká expozice patří na světové výstavě v Číně k velmi navštěvovaným. Plášť českého pavilonu je bílý a je ozdoben černými puky. Ve srovnání s ostatními pavilony sice objekt působí navenek střídmějším dojmem, uvnitř prý ale zaujímá neotřelostí. K dnešnímu dni pavilon vidělo již 3,7 milionu lidí.

Při průměrném počtu přes čtyřicet tisíc návštěvníků denně má naději pokořit rekord v návštěvnosti, který zatím se šesti miliony drží český národní stánek z výstavy v Bruselu v roce 1958. Do českého pavilonu podle české kanceláře pro Expo 2010 proudí přibližně 13 procent z celkového počtu návštěvníků.

Téma světové výstavy v Číně zní Lepší město - lepší život. Půlroční výstava skončí v říjnu. Vláda na českou účast vyčlenila kolem půl miliardy korun.

Podle dřívějších informací by se prodejem pavilonu Česku mohly vrátit například náklady na jeho stavbu a prezentaci ve výši 170 milionů korun.

Mezi hlavní taháky české expozice patří reliéfy zpod sochy Jana Nepomuckého, které byly přivezeny jako symbol štěstí z Karlova mostu. Na něj se tabulky po skončení výstavy vrátí. Číňany lákají ale i jiné exponáty, jako je kaleidoskop představující české divy či obří zlatá slza, která je součástí instalace na vytváření parfémů na základě emocí návštěvníka.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...