17. dubna 2012 13:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Cestovní ruch poškozují nestabilní daně, stát přichází o miliardy

Turisté na Staroměstském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté na Staroměstském náměstí | foto: Lidové noviny

PRAHA Podnikatele v cestovním ruchu poškozuje nestabilní daňová politika a neschopnost státu řádně vybírat daně. Jen v tomto odvětví stát na daních přichází o 13 až 25 miliard korun ročně. Na konferenci k cestovnímu ruchu to řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka.

"Spíše než zvyšování daní by státu a spravedlivému tržnímu prostředí prospělo udělat pořádek ve výběru daní," uvedl Juračka.

ČTĚTE TAKÉ:

V současnosti podnikatelé místo standardních zaměstnaneckých poměrů využívají služeb osob samostatně výdělečně činných a jednotlivé podniky dělí na samostatný výčep, kuchyni a ubytovací kapacity, aby jejich příjmy nedosahovaly hranice, za kterou by již museli být plátci DPH. Tento systém tak poškozuje především férové podnikatele, kteří daně řádně platí, doplnil viceprezident SOCR Pavel Hlinka.

Hoteliéři si kvůli měnící se DPH nemůžou dělat plány s předstihem

"Časté změny navrhované výše daně z přidané hodnoty zase znemožňují hoteliérům připravovat s předstihem obchodní plány, protože si nejsou jistí, jaká daň za služby nakonec bude vybírána," uvedl Hlinka.

Rychlé změny uvažované výše DPH za služby, kdy jsou jednou ministerstvem financí navrhovány ve výši 21 procent a následně ve výši 19 procent, nejsou podle Hlinky vhodným způsobem pro nastavení rovného podnikatelského prostředí.

Třetina podnikatelů v cestovním ruchu neodvádí řádné daně

V oblasti cestovního ruchu neodvádí řádně daně zhruba třetina všech podnikatelů, odhadl Hlinka. Vyskytují se i případy, kdy některé osoby samostatně výdělečně činné za posledních deset let nevydělali ani korunu a přitom svoji živnost stále provozují, dodal.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!