18. května 2010 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Chce si Německo hrát na finančního četníka EU?

Německá policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie. | foto: Reuters

BRUSEL Německo riskuje, že vnese na trhy zmatek, hlásá jeden z titulků deníku Le Soir, který se věnuje novým německým podmínkám na případné spuštění stamiliardového balíku pomoci zemím eurozóny, které by se dostaly do stejných problémů jako Řecko. Chce si hrát Německo na četníka Evropy? ptá se list v článcích rozebírajících situaci kolem snah uklidnit trhy.

Na ustavení stabilizačního plánu se 750 miliardami eur (zhruba 19,1 bilionu Kč) se blok dohodl po těžkých jednáních zhruba před týdnem, přičemž 250 miliard by měl poskytnout Mezinárodní měnový fond. Berlín ale požaduje, aby každé případné využití peněz z tohoto fondu podléhalo schválení tamního parlamentu.

Německo by také chtělo prosadit zákon o vyrovnaných rozpočtech v eurozóně. O návrhu čtěte ZDE.

Nyní je v EU a v eurozóně povolené, aby roční rozpočtový deficit dosahoval až tří procent hrubého domácího produktu. Většina zemí však tuto hranici výrazně překračuje, přičemž Řecko se kvůli silnému zadlužení ocitlo na pokraji bankrotu. "Chce Německo (kancléřky) Angely Merkelové hrát roli četníka Evropy?" ptá se deník.

Le Soir, který věnuje problémům eurozóny první čtyři strany dnešního vydání, také cituje dva belgické ekonomy Paula De Grauwea a Petera Vandena Houtea, podle nichž současný propad eura není na škodu. Naopak může představovat dobrý impulz pro konkurenceschopnost evropských podniků.

"Myslím, že to je dobrá věc. Skutečností je, že euro bylo příliš dlouho příliš drahé," uvedl De Grauwe.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.