Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Chovatelé prasat a krav dostanou mimořádně přes půl miliardy. Musí ale omezit výrobu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Chovatelé krav a prasat dostanou od Evropské unie i z českého rozpočtu mimořádnou podporu 559 milionů korun. V pondělí to schválila vláda. Stát začne peníze vyplácet do konce roku. Jde o součást intervenčního balíčku, ve kterém Evropská komise přerozděluje 500 milionů eur (zhruba 13,5 miliardy korun), aby pomohla zemědělcům postiženým cenovou krizí.

Část peněz dostanou chovatelé krav pouze v případě, že sníží svou mléčnou produkci. Nesmějí ale chovy úplně zavřít.

Čeští producenti mléka již slíbili, že sníží výrobu o 13 700 tun. Česká produkce se doposud zvyšovala, v letošním druhém čtvrtletí nákup mléka od zemědělců meziročně vzrostl o 1,1 procenta na 634,8 milionu litrů.

„Na chovatele dojnic a prasat těžce dolehla celoevropská krize v těchto sektorech. Nechceme, aby museli snižovat stavy zvířat, nebo dokonce ukončit výrobu. Proto jsme využili nařízení Evropské komise, které členským státům umožňuje poskytnout zemědělcům kompenzace za jejich ztráty,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Toto opatření by mělo snížit evropskou nadprodukci. Evropská komise doufá, že se tak alespoň částečně zvýší výkupní ceny mléka. Dlouhodobě prodávají zemědělci mléko pod výrobními náklady. Nová mimořádná podpora není první, kterou zemědělci dostávají. V předchozím balíčku čeští chovatelé získali 600 milionů korun.

Snížená poptávka z Číny

Přebytky na trhu, a následný pokles výkupních cen pod nákladové, způsobila mimo jiné snížená čínská poptávka a ruské embargo na dovoz potravin.

„U vepřového masa jsou obtíže na trhu spojeny především se zákazem dovozu v důsledku vypuknutí afrického moru a ruského zákazu dovozu, potíže na trhu s hovězím a telecím masem jsou vedlejším účinkem narušení trhu s mlékem,“ informovalo vládu ministerstvo zemědělství.

V srpnu začala v Česku výkupní cena mléka po více než dvou letech sice růst, stoupla o deset haléřů. Zemědělci však stále prodávají litr mléka zhruba za 6,20 koruny za litr, tedy dvě koruny pod výrobními náklady.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...