19. srpna 2010 13:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Chystá se útok na státní zaměstnance. Ministr jim oseká platy o desetinu

Únava v práci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Únava v práci | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje plošné snížení mezd státních zaměstnanců o 10 procent. Změnit se má i systém odměn a příplatků. O peníze nepřidou pouze učitelé, všem ostatním se platy sníží a nebudou se dokonce ani pravidelně navyšovat jako nyní.

Informovala o tom agentura Mediafax. Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) svůj návrh představil na dnešní tiskové konferenci.

"Náš návrh je koncipován tak, aby umožňoval efektivnější řízení lidských zdrojů ve státní a veřejné správě a rozšiřuje prostor pro finanční motivaci zaměstnance," řekl Drábek. Návrh však ještě poputuje do připomínkového řízení.

Co se změní?
Razantní změnou je podle ministra nejen plošné snížení tarifní složky, ale i přepracování způsobu automatického zvyšování platů na základě odpracovaných let.

Čtěte více:

Podle Mediafaxu navrhuje ministerstvo rozšířit osobní příplatek až na 100 procent platu (v současnosti je to 50 procent), v mimořádných případech by to dokonce mohlo být až 200 procent.

Kromě plošného snížení tarifů o 10 procent se také stanoví  maximální doba, po kterou se plat v dané třídě zvyšuje. "Zvyšování platů po odpracování určitého počtu let není motivací k rozšiřování dovedností, ale motivací k setrvání v úřadu," komentoval navrhované změny Drábek.

Dvě varianty
Návrh podle ministra počítá se dvěma variantami. Podle první by se stanovila maximální doba, po kterou se platy mohou zvyšovat. Automatické zvyšování platů po odpracování určitého počtu let totiž není podle ministerstva motivací k rozšiřování schopností a dovedností, ale motivací k setrvání v úřadu.Podle druhé prezentované varianty by pak zůstal stejným platový základ pro všechny bez ohledu na počet odpracovaných let. Mzda by se potom zvyšovala formou osobního příplatku podle schopností a výsledků zaměstnance. V první variantě by se tarifní platy zvyšovaly maximálně 15 let, a to podle náročnosti jednotlivých pozic. Po šestnáctém roce práce už by se platy nezvyšovaly.

Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?