25. dubna 2012 12:15, aktualizováno  15:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Chystáme akce, které budou vládu bolet, hrozí odboráři

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil | foto: ČTK

PRAHA Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) už nebudou chodit na jednání tripartity a připravují další protivládní akce, které prý "budou bolet". Řekl to odborářský boss Jaroslav Zavadil.

Šéf Koalice dopravních odborových svazů (KDOS) Luboš Pomajbík oznámil, že ve hře jsou stávky v dopravě i demonstrace. Protest by se podle něj měl uskutečnit do půlky května.

ČTĚTE TAKÉ:

Odboráři z ČMKOS se k jednáním hodlají vrátit, až vláda zastaví své reformy nebo až bude nový kabinet.  "Vláda byla, je a bude připravena jednat. Ten, kdo vyhrocuje napětí, jsou jednoznačně odboroví předáci," řekl premiér Nečas.

Prohlásil také, že  odbory jsou úzce propojeny s levicovou politickou scénou a z jejich rozhodnutí čiší politická militantnost. "My je nemůžeme přimět, aby chodily na jednání tripartity.

Není důvod protesty odkládat

Předáci ČMKOS a KDOS také upozornili, že plánované protesty budou bolestivější než ty dosavadní a že není důvod je zbytečně odkládat.

"Termín zatím nemáme. Je řada návrhů," uvedl po jednání ČMKOS a KDOS Zavadil. Ve hře jsou stávky v dopravě, a to regionální, pražská, celonárodní i na železnici. Trvat by mohly pár hodin, ale i několik dní.

Soustředit by se mohly i do určitých dnů, popsal Pomajbík. Dodal, že všechny akce se nemusí konat naráz. O podobě protestu budou odbory dál jednat, a to i se zástupci iniciativ. S nimi tvoří platformu Stop vládě, která pořádala sobotní demonstraci v Praze. Žádá demisi vlády a předčasné volby.

"Ať se každý drží svého kopyta," pronesl Schwarzenberg

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga nemají odbory do podoby vlády co mluvit. "Měli bychom se každý držet svého kopyta," uvedl s tím, že je nepřípustné, aby odbory rozhodovaly o sestavení vlády a vláda o vedení odborů. "To bychom měli dodržovat, aby demokracie fungovala," soudí.

Podle odborářů byla sobotní stotisícová demonstrace největším protestem od listopadu 1989 a dala odborům a aktivistům další mandát od veřejnosti k pokračování akcí proti vládě. Premiér i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) po sobotní demonstraci řekli, že reformy i úspory jsou nutné a kabinet v nich bude pokračovat. Zda má k tomu vláda dostatečnou podporu ve sněmovně, se ukáže v pátek, kdy by měla dolní komora hlasovat o důvěře vládě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, rkaŠárka Bláhová

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz