9. května 2009 10:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čích sto miliard?

Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Kpřídomku vláda národní povahy, jímž jsme počastovali Fischerův kabinet, se vnucuje další: vláda národní nezodpovědnosti. Tím nechceme tvrdit, že pan Fischer je flink. Jde o gigantickou zakázku na likvidaci starých ekologických škod.

Jejího objemu u nás nedosahuje nic kromě výdajů ministerstev práce a školství. Zatímco jsou lidé ochotni se rozčilovat nad milióny při tzv. porcování medvěda, takovéto částky si běžná představivost neumí zařadit do žádného kontextu. Nákup gripenů se k této zakázce má jako Petřínská rozhledna k Eiffelovce. Z podstaty věci se o takovou zakázku mohou ucházet jen největší firmy – takové, které nemohou nemít kontakty s politickými stranami. Subdodávky takové mamutí práce si tyto firmy nakonec musí víceméně rozdělit mezi sebou. Bude to tak trochu stát ve státě.

 Ať už zakázka směřuje k (záměrné či nevyhnutelné) manipulaci, nebo ne, měl by každopádně za takové sousto někdo převzít jednoznačnou zodpovědnost. A co vidíme? Vládnoucí úředník Fischer tuto odpovědnost nechce a politici, kteří vládnout nebudou, mu ji vnucují. A až to jednou třeba praskne, zpovídat se bude kdo?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!