25. června 2011 18:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čína cílí na Evropu, kupuje maďarský dluh

Wen Ťia-pao a Viktor Orbán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wen Ťia-pao a Viktor Orbán. | foto: APČTK

BUDAPEŠŤ Čína je připravena odkoupit "určitou část" maďarských dluhopisů a nabídla zemi půjčku jedné miliardy eur (přes 24 miliard korun). Oznámil to čínský premiér Wen Ťia-pao na tiskové konferenci v Budapešti po jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Podle Orbána nyní Maďarsko vstoupilo do nového a velkého spojenectví s Čínou. Přesnější sumu, za kterou by Peking maďarské obligace nakoupil, Wen neuvedl. Úvěr ve výši miliardy eur je určen na podporu společných projektů.

"Čína bude trvale podporovat Evropu a euro," řekl Wen a dodal, že má plnou důvěru v ekonomický rozvoj Evropy.

Historická čínská pomoc, řekl Orbán
Finance Maďarska, přinejmenším "ve střednědobém termínu", označil nyní za zajištěné.

Uvedl, že Maďarsko uzavřelo s Čínou "novou a velmi významnou" dohodu, zahrnující dvanáct projektů z průmyslu a infrastruktury a zdůraznil, že Čína si zvolila Maďarsko za svoji "logistickou platformu".

K těmto projektům patří spolupráce v chemickém odvětví mezi maďarskou skupinou BorsodChem a čínskou bankou a také strategická dohoda o vytvoření evropského distribučního střediska čínské skupiny Huawei.

ZAJÍMAVOSTI O CESTĚ ČÍNSKÉHO PREMIÉRA

Na cestě ho provází delegace 300 podnikatelů a 110 novinářů.

V Budapešti to je první návštěva čínského premiéra po 24 letech.

Továrna na kyselinu, to je zájem Číňanů
Čína chce v Szolnoku, asi sto kilometrů východně od Budapešti, vybudovat továrnu na výrobu kyseliny citronové o kapacitě 60.000 tun ročně, zatímco čínská skupina Canyi chce vybudovat evropské středisko na výrobu lamp; místo ještě nebylo upřesněno.

Kromě přesných projektů obě země podepsaly také obecnější dohody o rozvoji dopravy, o rozvoji investic a o vytvoření několika kulturních center.

Wen Ťia-pao zahájil v pátek v Budapešti druhou cestu po Evropě, která ho zavede také do Londýna a Berlína. Při první cestě před devíti měsíci navštívil Řecko, Itálii a Turecko.