Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čína má potenciál, prohlásil Rusnok po schůzce s čínským premiérem

Schůzka v Bukurešti: zleva český premiér Jiří Rusnok, čínský premiér Li Kche-čchiang a předseda rumunské vlády Vicotr Ponta   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schůzka v Bukurešti: zleva český premiér Jiří Rusnok, čínský premiér Li Kche-čchiang a předseda rumunské vlády Vicotr Ponta | foto: Reuters

BUKUREŠŤ Premiér Jiří Rusnok se v úterý na závěr summitu takzvané varšavské iniciativy pro spolupráci mezi Čínou a šestnácti zeměmi střední a východní Evropy setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Jednali především o restartu česko-čínských vztahů a obnovení obchodní komise.

ČR nabídla čínské straně možnost investovat, především v Moravskoslezském kraji, řekl novinářům po setkání Rusnok. Oba státníci diskutovali také o zavedení přímé letecké linky.
Dalším tématem jednání bylo například prohlubování spolupráce v sektoru vyspělých technologií, podpora cestovního ruchu, akademická a kulturní výměna a rozvoj kontaktů mezi lidmi.

Rusnok v dopoledním projevu již poznamenal, že výrazný potenciál pro spolupráci evropských zemí s Čínou vidí především u obchodu, turismu, vzdělání a vědy.

ČTĚTE TAKÉ:

Rusnok na summitu rovněž uvedl, že Česká republika by chtěla příští rok hostit summit takzvané varšavské iniciativy pro spolupráci mezi Čínou a šestnácti zeměmi střední a východní Evropy. Podle něj by to to byla dobrá příležitost, jak oslavit 65. výročí navázání diplomatických vztahů Číny a někdejšího Československa. Zároveň Rusnok podpořil vznik platformy pro regionální spolupráci v rámci zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny.

Na podzim by se podle Rusnoka mělo v Praze konat ekonomické a obchodní fórum zemí regionu a Číny. V případě summitu premiér poznamenal, že je konkurence veliká, zájem o jeho uspořádání mají například i Bulharsko a Srbsko.

Spolupráce s Pekingem

Úterní summit byl první příležitostí pro vrcholné setkání nového čínského vedení s partnery ze střední a východní Evropy. Iniciativa má za cíl podpořit hlubší spolupráci regionu s Pekingem.

V rámci summitu se uskutečnilo ekonomické fórum, na které byli pozváni podnikatelé ze zainteresovaných států. Obchodníci hovořili o možných projektech v energetice, dopravě, komunikaci, informačních technologiích, zemědělství, turistice a financích.

Českého premiéra doprovází zhruba desítka podnikatelů v rámci mise, kterou organizuje česká Hospodářská komora. Žádné zakázky nebo kontrakty zde podle vyjádření komory neuzavřeli. Cílem cesty totiž bylo především navázat kontakty s podnikateli z dalších zemí a setkat se na neformálních schůzkách.

Summitu se kromě ČR a Rumunska účastnila Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Makedonie, Polsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko. Schůzka navazuje na setkání předsedů vlád států střední, východní a jihovýchodní Evropy s čínským premiérem, které se uskutečnilo loni v dubnu ve Varšavě.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!