26. listopadu 2013 17:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čína má potenciál, prohlásil Rusnok po schůzce s čínským premiérem

Schůzka v Bukurešti: zleva český premiér Jiří Rusnok, čínský premiér Li Kche-čchiang a předseda rumunské vlády Vicotr Ponta   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schůzka v Bukurešti: zleva český premiér Jiří Rusnok, čínský premiér Li Kche-čchiang a předseda rumunské vlády Vicotr Ponta | foto: Reuters

BUKUREŠŤ Premiér Jiří Rusnok se v úterý na závěr summitu takzvané varšavské iniciativy pro spolupráci mezi Čínou a šestnácti zeměmi střední a východní Evropy setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Jednali především o restartu česko-čínských vztahů a obnovení obchodní komise.

ČR nabídla čínské straně možnost investovat, především v Moravskoslezském kraji, řekl novinářům po setkání Rusnok. Oba státníci diskutovali také o zavedení přímé letecké linky.
Dalším tématem jednání bylo například prohlubování spolupráce v sektoru vyspělých technologií, podpora cestovního ruchu, akademická a kulturní výměna a rozvoj kontaktů mezi lidmi.

Rusnok v dopoledním projevu již poznamenal, že výrazný potenciál pro spolupráci evropských zemí s Čínou vidí především u obchodu, turismu, vzdělání a vědy.

ČTĚTE TAKÉ:

Rusnok na summitu rovněž uvedl, že Česká republika by chtěla příští rok hostit summit takzvané varšavské iniciativy pro spolupráci mezi Čínou a šestnácti zeměmi střední a východní Evropy. Podle něj by to to byla dobrá příležitost, jak oslavit 65. výročí navázání diplomatických vztahů Číny a někdejšího Československa. Zároveň Rusnok podpořil vznik platformy pro regionální spolupráci v rámci zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny.

Na podzim by se podle Rusnoka mělo v Praze konat ekonomické a obchodní fórum zemí regionu a Číny. V případě summitu premiér poznamenal, že je konkurence veliká, zájem o jeho uspořádání mají například i Bulharsko a Srbsko.

Spolupráce s Pekingem

Úterní summit byl první příležitostí pro vrcholné setkání nového čínského vedení s partnery ze střední a východní Evropy. Iniciativa má za cíl podpořit hlubší spolupráci regionu s Pekingem.

V rámci summitu se uskutečnilo ekonomické fórum, na které byli pozváni podnikatelé ze zainteresovaných států. Obchodníci hovořili o možných projektech v energetice, dopravě, komunikaci, informačních technologiích, zemědělství, turistice a financích.

Českého premiéra doprovází zhruba desítka podnikatelů v rámci mise, kterou organizuje česká Hospodářská komora. Žádné zakázky nebo kontrakty zde podle vyjádření komory neuzavřeli. Cílem cesty totiž bylo především navázat kontakty s podnikateli z dalších zemí a setkat se na neformálních schůzkách.

Summitu se kromě ČR a Rumunska účastnila Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Makedonie, Polsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko. Schůzka navazuje na setkání předsedů vlád států střední, východní a jihovýchodní Evropy s čínským premiérem, které se uskutečnilo loni v dubnu ve Varšavě.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...