20. srpna 2009 14:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čína přiznala, že to s kapitálem moc neumí. Dluhopisy USA ji trápí dál

Čína zatím nemá jinou možnost, než pokračovat v nákupu dluhopisů americké vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína zatím nemá jinou možnost, než pokračovat v nákupu dluhopisů americké vlády | foto: Shutterstock

PEKING Čína zatím nemá jinou možnost, než pokračovat v nákupu dluhopisů americké vlády, i když je už teď zdaleka největším věřitelem Spojených států.

Napsal to dnes oficiální list čínské komunistické strany People's Daily, který vychází v angličtině a prezentuje názory strany zahraničnímu publiku. Diverzifikace čínských devizových rezerv tak podle listu bude zřejmě mnohem obtížnější, než si Čína představovala.

Čína měla na konci června americké papíry v objemu 776,4 miliardy dolarů (asi 14 bilionů korun). To byl proti květnu pokles o 3,1 procenta, což byl i široce medializovaný fakt. Čína se netají tím, že chce mít v dluhopisech americké vlády méně peněz, protože jí dělá starosti pokles kurzu dolaru.

Procentuálně to sice byl největší pokles za téměř devět let, objem investic v amerických dluhopisech je ale i tak pořád ještě vyšší než v dubnu a březnu tohoto roku.

Čína chce diverzifikovat riziko. Ale moc jí to nejde

Peking bude podle listu potřebovat více času na to, aby omezil nákupy amerických dluhopisů a naučil se pracovat s rozmanitějším portfoliem investic. "Diverzifikace devizových rezerv na základě vědeckého a efektivního složení (portfolia zahraničních měn) je krok, který teprve musíme dokončit. Než se tak stane, nemá Čína jinou možnost než zvýšit objem dluhopisů americké vlády," píše se v článku.

Čína investuje devizové rezervy do více měn, ukazuje se však, že dosavadní postup jí přináší jen ztráty. List přiznává, že země pořád ještě nemá dost zkušeností se správou komplexnějšího portfolia. "Je nutné přiznat, že stále nezvládáme mezinárodní pravidla této hry. Pokud jde o využití kapitálu, pořád jsme žáky základní školy," napsal list.

Lidovky.cz, ČTK