27. dubna 2015 16:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čína zkrouhne státní obry. Počet koncernů srazí na třetinu

Čína. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína. Ilustrační foto. | foto: Reuters

PEKING Na Čínu dopadají důsledky zpomalující ekonomiky. I proto se rýsuje řešení, které má snížit počet obřích státních podniků, které si v některých případech dokonce konkurují.

Čína pravděpodobně zkrouhne počet velkých státních podniků na 40. Uvedla to podle agentury Reuters čínská média. Centrální vláda v Pekingu v současnosti vlastní 112 konglomerátů. 

Rozsáhlá reorganizace nedostatečně výkonného státního sektoru se prý uskuteční prostřednictvím obřích fúzí.

ČTĚTE TAKÉ:

Konsolidace by se měla uskutečnit nejdříve v komerčních sektorech, především v konkurenceschopných odvětvích, napsal s odvoláním na nejmenované zdroje oficiální čínský list Economic Information Daily. 

Prostředky se prý budou více zaměřovat na velké podniky, aby se zabránilo tvrdému konkurenčnímu boji, jaký v minulosti nastal mezi čínskými státními podniky CNR a CSR.

Oba tito přední státní výrobci vlaků si navzájem konkurovali v soutěžích o velké zakázky v zahraničí. Fúze těchto podniků v hodnotě 26 miliard dolarů vytvořila obří společnost, která dokáže konkurovat západním výrobcům, jako jsou německý Siemens nebo kanadský Bombardier.

Nejpomaleji za šest let

Státem vlastněné podniky v méně klíčových odvětvích, především v sektoru služeb, budou prodány na kapitálovém trhu, napsal také list Economic Information Daily s odvoláním na nejmenovaný úřední zdroj. 

Restrukturalizační plán hraje zásadní roli v úsilí prezidenta Si Ťin-pchinga zlepšit výkonnost státního sektoru.

Čínská ekonomika rostla v prvních třech měsících roku nejpomaleji za posledních šest let a vláda v Pekingu obtížně hledá správná opatření, kterými by kondici druhé největší světové ekonomiky podpořila.

Lidovky.cz, ČTK