30. prosince 2014 13:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čína upevňuje vazby s Arábií. Volný obchod chce i s Izraelem

Generální tajemník Komunistické strany Číny Si Ťin-pching. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální tajemník Komunistické strany Číny Si Ťin-pching. | foto: Reuters

PEKING Čína chce příští rok zrychlit jednání o volném obchodu se šesti zeměmi na Arabském poloostrově a zahájit obchodní jednání s Izraelem. Uvedla to tamní státní média.

Čína a země Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) - Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty - zahájily jednání o volném obchodu už před deseti lety.

Dohoda má pomoci Číně snížit náklady na dovoz energií z regionu.

PSALI JSME:

„GCC považuje Čínu za velký trh pro petrochemické produkty a toto (dohoda o volném obchodu) pomůže těmto zemích v jejich průmyslovém rozvoji,“ řekl šéf oddělení pro zahraniční obchod a hospodářské záležitosti čínského ministerstva obchodu Čang Šao-kang.

Dodal rovněž, že ministerstvo dokončilo studii o zahájení jednání o volném obchodu s Izraelem a doufá v podpis dohody v příštích několika letech.

Čína letos dokončila dohody o volném obchodu s Austrálii a Jižní Koreou. Dohody má již s mnoha dalšími zeměmi, včetně Kostariky, Peru, Nového Zélandu a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?