19. března 2010 9:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čína vyšle do USA 'uklidňujícího' emisara, svou měnu však nezpevní

Čínské jüany (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské jüany (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PEKING Čína vyšle příští týden do Spojených států zvláštního emisara, který se bude snažit o zmírnění napětí ve sporech kolem kurzu čínské měny. Čínské ministerstvo obchodu však upozornilo, že požadavky amerických zákonodárců na revalvaci jüanu mohou jednání zkomplikovat.

K jednáním o "čínsko-americké obchodní bilanci a obchodních sporech" přijede do Washingtonu ve dnech 24. až 26. března náměstek ministra obchodu Čong Šan.

"Komunikační kanály mezi oběma stranami jsou otevřeny. O všech otázkách, které některou ze stran zajímají, se nyní může diskutovat prostřednictvím těchto kanálů," sdělil na brífinku pro média šéf severoamerického odboru ministerstva Che Ning.

Peking však nedal najevo, že by byl připraven odstoupit od slibu zachovávat stabilní kurz jüanu. Ten Čína od eskalace finanční krize v polovině roku 2008 drží k dolaru na pevné úrovni 6,83 CNY, zatímco předešlých několik let umožňovala postupné zhodnocování kurzu.

Čínská manipulace s kurzem
Američtí kongresmani v posledních týdnech vyvíjejí na Čínu v otázce kurzu měny zesílený tlak a tento týden skupina amerických senátorů navrhla zákon, kterým chtějí donutit prezidenta Baracka Obamu k razantnějšímu postupu vůči čínské politice směnného kurzu.

Spojené státy i další země dlouhodobě kritizují Peking, že udržuje kurz jüanu uměle podhodnocený, a získává tím výhodu v zahraničním obchodu, což vede k rozsáhlým čínským obchodním přebytkům a vysokým deficitům v USA.

Ministerstvo financí USA vydá 15. dubna klíčovou zprávu o směnných kurzech ve světě, která určí, zda Čína manipuluje kurzem, aby dosáhla obchodních výhod. Vláda by v tom případě byla povinna zahájit s Čínou o této otázce oficiální jednání.

Čínští představitelé ale požadavky Washingtonu na posílení své měny opakovaně odmítají. V úterý dali najevo, že hodlají nejméně letos udržovat její kurz stabilní. Podle Pekingu kurz jüanu není příčinou vysokých čínských přebytků v obchodě se Spojenými státy a kurzová stabilita naopak prospívá globálnímu ekonomickému oživení.

ČTK