11. prosince 2015 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čína ‚zestárne dříve, než zbohatne‘, míní Světová banka. Co to bude znamenat?

Čínskou metropoli Peking trápí pátým dnem za sebou extrémní znečištění ovzduší.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínskou metropoli Peking trápí pátým dnem za sebou extrémní znečištění ovzduší.... | foto: ČTK

PEKING Čína přijde v příštích desítkách let o zhruba desetinu své pracovní síly. Předpověděla to Světová banka. Nejlidnatější země světa ztratí mezi lety 2010 až 2040 přibližně 90 milionů pracovníků. Problém souvisí s rychlým stárnutím společnosti.

Čína, která má v současnosti zhruba 1,4 miliardy obyvatel, „zestárne dříve, než zbohatne,“ uvedl hlavní autor zprávy SB Philip O’Keefe.

Počet Číňanů v produktivním věku klesl v roce 2012 poprvé po desítkách let, a od té doby se dál snižuje, ukazují podle zpravodajského serveru CNN data čínského statistického úřadu. Druhá největší ekonomika světa čelí nejpomalejšímu hospodářskému růstu od finanční krize.

Změny v demografické struktuře mohou ovlivnit vládní rozpočet či produktivitu práce a odrazit se v nákladech na zdravotní péči a důchody.

Peking si problémy spojené se zmenšující se produktivní složkou obyvatelstva a stárnoucí společností uvědomuje. Nejvyšší vedení Komunistické strany Číny se rozhodlo skončit s dlouholetou politikou jednoho dítěte. Rodinám napříště povolí mít děti dvě.

Podle expertů je ale tato změna zřejmě příliš malá a přišla příliš pozdě na to, aby v dohledné době mohla váznoucí ekonomice nějak pomoci. Desítky let totiž potrvá, než se děti, které se po zmírnění těchto pravidel narodí, stanou součástí práceschopného obyvatelstva, napsal CNN.

Hlavním zdrojem škodlivých emisí v Číně jsou průmyslové podniky a rostoucí...
Úřady vyzvaly školy v Pekingu, aby zrušily veškeré venkovní aktivity a držely...
ČTK