Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čínský miliardář nabízí přes 4 miliony za láhev prastarého vína z Brém

Vína - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vína - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRÉMY Čínský miliardář Chuang Nu-po nabídl německým Brémám 150.000 eur (přes čtyři miliony Kč) za jedinou láhev vína. Není to ovšem víno ledajaké - pochází z roku 1653. Brémská radnice, v jejíž sklepní restauraci se vzácný mok nachází, nyní podle listu Süddeutsche Zeitung zvažuje, zda lákavý návrh přijme.

Peníze za jinak neprodejné víno by jí pomohly snížit dluhy, na druhou stranu je součástí památek světového kulturního dědictví UNESCO a pochybnosti vzbuzuje i osoba samotného kupujícího.

Víno původem z porýnského Rüdesheimu se honosí primátem nejstaršího sudového vína v Německu. Leží už přes 360 let v tisícilitrovém sudu, který je stále téměř plný. Za Karla-Josefa Krötze, který vede vinný archiv brémského Radničního sklepa poslední čtvrtstoletí, se sud otevřel jen jednou - v roce 1996 z něj ochutnal britský znalec vín Stuart Pigott. Před ním historické rüdesheimské okusila v roce 1978 britská královna Alžběta II.

Ochutnal německý císař a britská královna

Tuto čest měli údajně ještě německý císař Vilém II., básník Heinrich Heine a několik dalších osobností. Moc takto vyvolených ale v dějinách nebylo, poznamenal Süddeutsche Zeitung.

Starosta Brém Jens Böhrnsen, který je současně premiérem této nejmenší německé spolkové země, proto nyní pozval sklepmistra, vedení restaurace, šéfa péče o památky a zemského ministra hospodářství k poradě. "Obchod s lahvovým vínem je důležitým úkolem Radničního sklepa. Velké sudy jsou ale součástí brémského světového kulturního dědictví UNESCO," přiblížil mluvčí brémské zemské vlády dilema tohoto severoněmeckého města, které trápí dluh 20 miliard eur (550 miliard Kč).

Představitelé Brém musejí také rozhodnout, jak přistupovat k vzácnému obsahu těchto historických sudů, který nespadá pod ochranu UNESCO. "Nechci vstoupit do dějin jako někdo, kdo Radniční sklep připravil o víno," zdráhá se Krötz rozprodávat největší bohatství známé restaurace vlastněné radnicí. Rozhodnutí podle něj musí učinit starosta, ten by ale naopak rozhodnutí nejraději přesunul na sklepmistra.

Suma půl milionu za skleničku Číňana nezarazila

Čínský miliardář Nu-po se o vínu ze 17. století dozvěděl loni na podzim při návštěvě Brém a okamžitě projevil touhu si pořídit jednu jeho lahev. "Řekl jsem mu, že malá sklenička by ho stála 20.000 eur (550.000 Kč)," popsal Krötz deníku Weser Kurier setkání se sedmapadesátiletým Číňanem. Normálně prý tato suma hosty ohromí a nechtějí tomu uvěřit. "Ani ho to moc nezarazilo," uvedl na adresu movitého Asiata.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Süddeutsche Zeitung je to "značně barvitá osobnost". Ve své vlasti udělal velkou kariéru jako člen komunistické strany a obchodník s nemovitostmi. Jeho majetek se odhaduje na 2,3 miliardy eur (63 miliard Kč). Je to prý znalec vín, pod pseudonymem píše povídky a příležitostně i erotické básně, údajně už byl na Severním pólu i Mount Everestu. V současnosti cestuje po památkách UNESCO, kterých je na světě téměř 1000 a on je chce všechny sjezdit do roku 2020.

Dveře ale úplně všude Nu-po otevřené nemá. Před třemi roky chtěl na Islandu vybudovat luxusní rekreační rezort, ostrovní vláda mu ale z obav z nenapravitelných škod na životním prostředí povolení nedala.

Podle Süddeutsche Zeitung Brémy jeho nabídku nejspíš přijmou. Pro se v průzkumu Weser Kurieru vyslovilo i 70 procent obyvatel. Lahev rüdesheimského růžového z brémského Radničního sklepa by se tak mohla stát druhou nejdražší po lahvi Bordeaux Château Lafite-Rothschild vydražené před téměř třemi desetiletími za 215.000 eur (dnes 5,9 milionu Kč). Experti radí s Číňanem dál vyjednávat.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!