Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čínský tisk: krize v Evropě je morová rána

Čínský premiér Wen s německou kancléřkou Merkelovou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský premiér Wen s německou kancléřkou Merkelovou | foto: Reuters

PEKING Dluhová krize v eurozóně přispěje ke snížení poptávky, a bude tak mít negativní dopady i na Čínu. Napsal to čínský list People's Daily, a to jen pár dnů před návštěvou francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Ten se má v Pekingu setkat se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchaem. Komentář listu, který dluhovou krizi v eurozóně označil za morovou ránu, se ale neztotožňuje s oficiálním postojem Číny.

List nicméně upozorňuje, že Čína má v eurových aktivech uložen jen menší podíl rezerv, takže celkové dopady na čínskou ekonomiku by neměly být nijak výrazné. Agentury ale komentáři listu věnují značný prostor, protože People's Daily má širokou čtenářskou základnu.

VÍCE O KRIZI:

Pochmurné hodnocení vyhlídek eurozóny se objevilo v zahraničním vydání novin. Čínská verze People's Daily jinak patří hlavním listům Komunistické strany Číny. Autory komentáře jsou bývalý činitel tamní centrální banky a ekonom státního finančního ústavu China Development Bank.

I když komentář neodrážejí většinový názor vrcholných čínských představitelů, dává podle agentury Reuters alespoň tušit, že se o potížích eurozóny v nejvyšších čínských kruzích hodně mluví.

"Dluhová krize v eurozóně už trvá skoro dva roky, je tady už od konce roku 2009. Krize kolem státních dluhů se v eurozóně rozšířila jako černá smrt ve 14. století," píše se v komentáři s odkazem na pandemii, která ve středověku zdevastovala velkou část Evropy a k jejímuž masivnímu rozšíření hodně přispěli hlodavci.

Evropská prosperita je pro Čínu důležitá
Prezidenti Francie a Číny se otázkou dluhové krize v eurozóně patrně budou na schůzce zabývat. Čína dala už několikrát najevo, že jí záleží na tom, aby Evropa prosperovala. Evropský trh je totiž klíčovým odbytištěm pro čínské firmy. Snahu Číny pomoci Evropě krizi překonat potvrzuje rovněž vládní ekonom. Je proto možné, že schůzka mezi oběma prezidenty přispěje i k dílčí stabilizaci trhů.

"Rozšíření dluhové krize v eurozóně nebude mít na naše devizové rezervy až tak velké dopady, jako má snížení ratingu Spojených států. Aktiva v eurech se na na našich rezervách podílejí mnohem menším dílem, než aktiva v dolarech," píšou autoři Čang Č'-siang, který dříve působil v zahraničním oddělení čínské centrální banky, a ekonom státního finančního ústavu China Development Bank Čang Čchao.

"Krize v eurozóně ale povede k poklesu reálné poptávky, což bude mít dalekosáhlé dopady na naši reálnou ekonomiku," upozorňují autoři komentáře v listu People's Daily. Čínská vláda se snaží podpořit domácí poptávku, aby Čína nebyla tak závislá na exportních příjmech. To se jí i daří, spolu s růstem životní úrovně totiž rostou i nároky obyvatel, a čínské firmy tak nemusejí spoléhat pouze na vývoz.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!