13. ledna 2017 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čínský vývoz padl nejvíc za sedm let. Země se bojí Trumpa a obchodní války

Čínský juan a americký dolar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský juan a americký dolar. | foto: Shutterstock

PEKING Čínský vývoz, který je hlavním motorem růstu druhé největší ekonomiky světa, loni klesl druhý rok po sobě a vykázal nejhlubší pokles od roku 2009. Vyplývá to z aktuálních údajů tamních celníků.

Peking zároveň upozornil na to, že výhled zahraničního obchodu v letošním roce je kvůli nástupu nového prezidenta USA Donalda Trumpa nejistý a může hrozit i obchodní válka.

Čínský export se loni snížil o 7,7 procenta a dovoz klesl o 5,5 procenta. Čínský obchodní přebytek sestoupil na zhruba 510 miliard dolarů z 594 miliard v roce 2015.

DALŠÍ ČTENÍ:

Podle celního úřadu bude jakékoli zlepšení čínského zahraničního obchodu letos velmi obtížné, zejména kvůli oživení protekcionistických tendencí ve světě. „Trend antiglobalizace je stále zjevnější a Čína je jeho největší obětí,“ řekl mluvčí úřadu Chuang Sung-pching.

„Budeme velmi pozorně sledovat vývoj politiky zahraničního obchodu USA po Trumpově inauguraci,“ dodal. Trump bude uveden do úřadu 20. ledna. Obchodní přebytek s USA loni klesl o zhruba deset miliard dolarů na 250,80 miliardy dolaru. Podle údajů Spojených států však tento přebytek v roce 2015 dosáhl 366 miliard dolarů.

Manipulace s měnou?

Trump zejména hrozí, že jeho administrativa prohlásí Čínu za zemi, která manipuluje se svou měnou. Dlouhodobý obchodní přebytek s USA nad 20 miliard dolarů je jedním ze tří kritérií, které ministerstvo financí USA pro takový krok potřebuje. Po takovém kroku by Washington mohl začít podnikat důraznější kroky proti čínskému dovozu.

V prosinci čínský vývoz klesl meziročně o 6,1 procenta, dovoz se ale zvýšil o 3,1 procenta. Trend rostoucího dovozu v posledních měsících je jednou z pozitivních známek čínské ekonomiky, protože ukazuje na oživování domácí firemní poptávky. Čína loni dovezla rekordní množství ropy, železné rudy, mědi a sójových bobů i velké objemy uhlí.

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 6,7 procenta, a zopakovala tak výkon předešlých dvou čtvrtletí. Tempo růstu je tak nejpomalejší od začátku roku 2009. Podle prosincového odhadu Čínské akademie sociálních věd, která je předním poradcem vlády, se růst tento rok zpomalí na 6,5 procenta z loňských předpokládaných 6,7 procenta.

ČTK