Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Cizinci už mohou v Česku kupovat byty, i přes odpor levice

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: earch.cz

PRAHA Vláda dnes schválila návrh novely devizového zákona, který má cizincům umožnit volně v Česku kupovat nemovitosti k bydlení. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl premiér Jan Fischer. Jde o formální vypuštění paragrafu ze zákona, neboť cizinci již fakticky podle evropského práva nemovitosti nakupovat mohou.

Premiér zdůraznil, že letos v květnu České republice uplynula pětiletá lhůta od vstupu do unie, po kterou cizinci nemovitosti kupovat nemohli.

Lhůta se týkala pouze domů a bytů, pro zemědělskou půdu a lesy je ochranné časové období o dva roky delší. Pole a lesy tak budou moci cizinci kupovat až od roku 2011.

Dnes schválenou novelu sněmovna v červnu zamítla, což ministr financí Eduard Janota tehdy označil za skandální. Dotčený paragraf, který novela vypouštěla, podle Janoty již neplatí, ale ČR ho po formální stránce ze zákona stejně musí vyjmout.

Levice byla proti
Proti zákonu hlasovali poslanci ČSSD a KSČM. Některým zákonodárcům hlasujícím proti návrhu se nelíbilo, že by bohatší cizinci mohli přeplatit domácí kupce. Česku kvůli odmítnutí novely hrozí sankce tisíce eur denně.

Stejně jako ministr hodnotili výsledek hlasování poslanců i odborníci. "Je to až směšné, šlo skutečně o formalitu, onen paragraf se měl vyjmout, protože již fakticky neplatí. Evropské právo od 1. května 2009 zakazuje, aby Česko omezovalo občany a firmy z jiných členských států v nabývání nemovitostí. Dnešní postoj části poslanců na tom nic nezmění. Pokud by české úřady postupovaly jinak, dotčený potenciální nabyvatel se svého práva nakonec může domoci soudně," řekl ČTK Tomáš Babáček z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!