7. května 2015 13:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČNB bude pokračovat v intervencích. Korunu chce udržet poblíž 27 korun za euro

Miroslav Singer, guvernér ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Singer, guvernér ČNB | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek oznámila, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Zároveň rada nechala úrokové sazby na historických minimech. Informoval o tom mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann. Základní úroková sazba činí 0,05 procenta. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013.

Bankovní rada ve čtvrtek zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit posílení koruny pod 27 korun za euro pomocí intervencí, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Asociace exportérů ocenila stabilní postup ČNB v plnění jejího slibu ve vztahu ke koruně. Ten podle asociace vedl ke stabilizaci trhu a přinesl jistotu a stabilitu pro české exportéry. „ČR je ve velké míře závislá na exportu a rozhodnutí ČNB o intervenci a stabilizaci české koruny na úrovni vyšší než je 27 Kč/EUR přineslo pro české exportéry dostatek klidu v plánování svých podnikatelských záměrů a ekonomických rozvah, minimálně ve střednědobém horizontu,“ uvedl předseda asociace Jiří Grund.

Exportéři podle něj díky režimu devizových intervencí také zaznamenávají i úspory za zajišťování kurzu koruny pro obchodní transakce, které bylo v minulosti obvyklé.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Na trhu centrální banka tehdy působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Bankovní rada již dříve oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

Lidovky.cz, ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz