17. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČNB finišuje redukční dietu. Ruší 89 míst v regionálních pobočkách

ČNB: Trezorové dveře jako vstup do místnosti s expozicí ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB: Trezorové dveře jako vstup do místnosti s expozicí ČNB | foto: ČTK

PRAHA Česká národní banka dokončí v prvním pololetí 2014 přeměnu pobočkové sítě. V Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem se počet pracovních míst sníží o 89 míst a provozní náklady klesnou v řádu desítek milionů korun ročně. Zároveň přeměna umožní personální posílení centrální banky například v oblasti ochrany spotřebitele na finančním trhu a v dohledu nad finančním trhem.

"Od 90. let, kdy jsme naše pobočky vybudovali, se zlepšila infrastruktura, vyvinuly se a zlevnily technologie a tím také schopnosti bank a dalších subjektů zpracovávat peníze samostatně. Důsledkem je, že některé z kapacit ČNB se staly postradatelnými a my vidíme, že je v budoucnu nedokážeme plně využít," uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Pobočky v Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem se postupně změní na územní pracoviště, ta budou i nadále poskytovat služby veřejnosti a nebankovním klientům. V Ústí nad Labem to bude k 30. dubnu, v Plzni k 31. květnu a v Českých Budějovicích k 30. červnu 2014.

Po završení změn v polovině roku 2014 zůstane centrální banka ve všech regionech, kde nyní působí - v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích.

Úkolem ČNB je vedle měnové politiky a vydávání peněz rovněž regulace finančního trhu. Banka vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Lidovky.cz, ČTK