14. listopadu 2014 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kurz výrazně nad 27 korunami za euro nás těší, znělo na radě ČNB

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Většina členů bankovní rady České národní banky na měnovém zasedání minulý týden přivítala, že kurz koruny se pohybuje zřetelně nad 27 korunami za euro.

Slabší úroveň kurzu pomáhá podle centrálních bankéřů nejen k rychlejšímu návratu inflace ke dvouprocentnímu cíli, ale i k pokračujícímu udržitelnému růstu ekonomiky.

Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady 6. listopadu.

Bankovní rada se minulý týden rovněž věnovala poměrně výrazně diskuzi ohledně nejistot a rizik souvisejících s vývojem v zahraničí, především v eurozóně. „Bankovní rada se shodovala v tom, že ze zahraničí nelze v nejbližší době očekávat výraznější proinflační impulsy,“ uvádí záznam.

ČTĚTE TAKÉ:

Na jednání také podle záznamu zaznělo, že i přes přehodnocení odhadu růstu domácí ekonomiky směrem dolů se výhled české ekonomiky posouvá v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie směrem vzhůru. „Pokles dynamiky růstu v zahraničí tak nemusí znamenat propad ekonomického růstu v České republice, který bude tažen domácí poptávkou,“ stojí v záznamu.

ČNB minulý týden rovněž zveřejnila novou prognózu. V ní banka zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta. Zhoršila i výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na 2,5 procenta.

V předchozí červencové prognóze odhadovala ČNB letošní růst HDP na 2,9 procenta a na tři procenta příští rok. V roce 2016 by ekonomika měla růst podle odhadů ČNB o 2,8 procenta.

Bankovní rada minulý týden opět nechala úrokové sazby na historických minimech a rozhodla o pokračování režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 korun za euro. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné, detaily rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.