Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČNB měnovou politiku zřejmě nezmění, chce udržet korunu nad 27 za euro

Česká koruna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna. | foto: Shutterstock

PRAHA Bankovní rada ČNB nechá na čtvrtečním zasedání svůj závazek udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro beze změny a sazby nechá na nulové úrovni. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Ekonomové zároveň očekávají, že se ČNB slovně vyjádří proti posilující koruně. Ta by tak mohla po zasedání bankovní rady oslabit, odhadují.

„S úrokovými sazbami se hýbat nebude a opuštění intervenčního režimu bude bankovní rada plánovat nejdříve na druhou polovinu roku 2016. Vše tedy zůstane při starém,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Nutné je však podle něj počítat s tím, že se ČNB ostřeji vymezí proti aktuálně příliš silné koruně. Rovněž zdůrazní korunu jako silný protiinflační faktor. „Koruna by tak příští čtvrtek mohla k euru oslabit, a to i o několik desítek haléřů,“ uvedl.

„Od ČNB žádnou změnu v nastavení měnové politiky nečekáme, a to ani jedním směrem. Banka na svém jednání příští týden potvrdí výši kurzového závazku a záměr tento závazek neopustit dříve než ve druhé polovině roku 2016,“ doplnil hlavní ekonom ING Jakub Seidler. ČNB tak bude podle něj v následujícím období nadále na devizovém trhu bránit posilování koruny, což povede k růstu devizových rezerv.

„Každopádně budou trhy dychtivě čekat na každé ujištění, že stanovená kurzová hranice pro korunu nepadne nečekaně, jak se v lednu stalo švýcarskému franku,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Hlavní ekonom Rokle Lukáš Kovanda upozornil, že by ČNB mohla zopakovat vyjádření z posledních dnů o možnosti uvedení záporných sazeb v Česku. „Půjde však zatím jen o verbální intervenci,“ uvedl. Zavedení záporných úrokových sazeb by si vyžádalo změnu některých zákonů.

ČNB ve čtvrtek zveřejní novou prognózu vývoje ekonomiky. V té aktuální z května počítá s letošním růstem HDP o 2,6 procenta a pro příští rok o 3,2 procenta. Díky rychlému růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí již řada institucí v poslední době odhady ovšem vylepšila až na více než tříprocentní letošní růst ekonomiky. „Ke změně prognózy inflace a HDP směrem nahoru tedy zřejmě dojde hlavně pro letošní rok, zatímco 2016 bude ponechán bez podstatných posunů proti dřívější prognóze,“ uvedl Sobíšek.

Koruna se v posledních dnech pohybuje blízko hranice 27 Kč/EUR. ČNB na dotazy, zda intervenuje na mezibankovním devizovém trhu, standardně neodpovídá. Pouze před několika dny sama uvedla, že v pátek 17. července na trhu poprvé od listopadu 2013 byla aktivní.

Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka je ČNB je ve složité situaci. „Pokud by totiž řekla, že kurzový závazek skončí dříve, riskuje, že se okamžitě zvýší tlak na posilování koruny a ubránit hranici 27 korun za euro by mohlo být náročnější než dosud. Jenže čím déle bude kurzový závazek trvat, tím existuje vyšší riziko, že se bude zvyšovat rozdíl mezi skutečným a rovnovážným kurzem, a tedy i riziko skokového posílení kurzu po ukončení kurzového závazku,“ uvedl.

Čtvrtečního zasedání bankovní rady se zúčastní všech sedm jejích členů.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...