7. listopadu 2013 13:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČNB oslabuje korunu. Posílí export, ale zboží z dovozu může podražit

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Bankovní rada České národní banky se poprvé po více než deseti letech rozhodla zahájit devizové intervence. Cílem je oslabit korunu a uvolnit tak ještě více měnové podmínky. Úrokové sazby jsou totiž na tzv. technické nule. Kurz koruny chce banka pomocí intervencí držet poblíž hladiny 27 korun za euro.

Naposledy centrální banka přistoupila k devizovým intervencím v roce 2002. Tehdy bylo ovšem cílem intervencí stabilizovat kurz koruny, který až do léta 2002 prudce posiloval, a to za existence nenulových sazeb. V současnosti, kdy jsou úrokové sazby na technické nule, mají intervence prostřednictvím oslabení koruny za cíl dále uvolnit měnové podmínky.

O tom, že dalším případným nástrojem uvolnění měnové politiky po dosažení nulové spodní hranice úrokových sazeb bude kurz koruny, rozhodla bankovní rada již na podzim roku 2012.

Anketa

Souhlasíte s umělým oslabením české koruny?

Ano, pomůže to českému průmyslu a exportu. 217
Ne, zvýší to ceny zboží dováženého do Česka. 1159
Nevím, neumím to posoudit. 42

Bezprostředně po oznámení intervencí koruna oslabila na 26,63 korun za euro, přičemž dopoledne přešlapovala okolo 25,80 Kč/EUR. Koruna je tak na nejslabších úrovních od června 2009.

Úroková sazba zůstane u nuly

"I když se o podobné intervenci dlouhodobě hovořilo, tak samotné spuštění v relativně pro nás agresivním gardu, je překvapením. Je pravděpodobné, že v nejbližších týdnech se bude kurz pohybovat kolem kurzu zmíněném v intervenci, tedy 27 Kč/EUR," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Základní úroková sazba

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení.

Zároveň dodal, že zprávu hodnotí negativně vzhledem k tomu, že díky výsledkům obchodní bilance není podle něj nutné intervence provádět.

Úrokové sazby tak centrální bankéři nechali beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 procenta. Podle odhadů analytiků centrální banka úrokové sazby ponechá na rekordně nízké úrovni minimálně do konce příštího roku.

Čtvrtečního měnového zasedání rady se zúčastnilo všech sedm členů. Tisková konference po jednání rady začne ve 14:30.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!