13. března 2017 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Češi loni vyrobili méně falešných peněz. Naprostou většinu lze lehce odhalit

Padělaná tisícikoruna objevená na severu Čech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Padělaná tisícikoruna objevená na severu Čech. | foto: MAFRA - Karel Pešek

PRAHA V Česku bylo loni zadrženo 3646 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn, meziročně o třetinu méně. Častěji byly padělány české bankovky, jejich počet meziročně klesl o 251 na 2132 kusů.

Padělků v cizích měnách bylo 1514, meziročně o 1404 kusů méně.

„Naprostá většina padělků byla i v loňském roce vytvořena méně pokročilými technikami. K jejich odhalení stačí veřejnosti kontrola základních ochranných prvků, a to ve třech jednoduchých krocích: promnutím bankovky mezi prsty, pohledem na bankovku proti světlu a jejím sklopením,“ uvedl člen bankovní rady Vojtěch Benda.

Nejčastěji jsou dlouhodobě padělány tisícikoruny a pětisetkoruny. Ty loni tvořily téměř tři čtvrtiny všech zadržených padělaných a pozměněných českých bankovek. Celková hodnota zadržených padělků v českých korunách loni činila 2,2 milionu korun, předloni to bylo 2,5 milionu korun. Nejvíce padělků bylo zadrženo v Praze, Pardubicích a Ústí nad Labem. Padělaná mince byla loni zadržena jen jedna.

V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu přes 2,2 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 508 miliard na zhruba 555 miliard korun. Z bankovek bylo ke konci loňského roku nejvíce tisícikorun, a to 140,7 milionu.

Padělky
Padělaná stokoruna objevená na severu Čech.
ČTK, Lidovky.cz
P. Boko Líni to Češi. 12:11 13.3.2017

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!