18. září 2011 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČNB ponechá sazby beze změny

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

PRAHA Bankovní rada České národní banky ponechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby podle odhadů analytiků oslovených beze změny. V ekonomice totiž nejsou podle nich výraznější tlaky, které by zvyšovaly inflaci. Dosud ekonomové počítali se zvýšením úrokových sazeb v následujících měsících.

Nyní, v souvislosti s očekáváním zhoršeného vývoje ekonomiky a průběhem dluhové krize v eurozóně, někteří analytici dokonce hovoří i možném snížení úrokových sazeb.

Většinou ovšem ekonomové očekávají po většinu příštího roku sazby beze změny. Na posledním měnovém zasedání 4. srpna bankovní rada ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala od loňského května na historickém minimu 0,75 procenta.

"Pravděpodobnost změny úrokových sazeb na nejbližším jednání bankovní rady ČNB je minimální. Řada indicií naznačuje zpomalení růstu české ekonomiky v druhé polovině roku, významný prvek nejistoty a rizika recese přináší nevyřešená dluhová krize v eurozóně," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Podle něj za této situace nepřichází zpřísnění měnové politiky do úvahy. "Spíše se nabízí otázka, zda by v příštích měsících neměla ČNB měnové podmínky uvolnit, potvrdí-li se obavy ze zhoršování ekonomické situace," dodal.

ČTĚTE VÍCE:

Obdobný názor má i analytička Next Finance Markéta Šichtařová. "V prvním čtvrtletí roku 2012 ČNB zcela otočí svůj dosavadní názor - ačkoliv nás po většinu roku 2011 připravovala na zvýšení sazeb, dojde naopak ke snížení z důvodu prudkého hospodářského zpomalení a tudíž i snížení inflačních tlaků," uvedla.

Další snižování sazeb je spíše nepravděpodobné

Další snižování sazeb ze strany ČNB je ovšem podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa spíše nepravděpodobné. "Úrokové sazby na nové spotřebitelské úvěry zůstanou i tak na vysokých úrovních, jelikož se banky mohou obávat rizik plynoucích z rostoucí nezaměstnanosti. Celkově bankovní sektor i přes nižší sazby může zvýšit rizikovou prémie ke kompenzaci budoucích ztrát z negativního ekonomického vývoje," upozornil.

Mírná inflace, slabá domácí spotřebitelská poptávka, rozpočtové škrty, rostoucí riziko recese v západní Evropě i podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře naznačují, že změna sazeb se odsouvá za horizont letošního roku. "Zvýšení sazeb ČNB nečekáme dříve než v první polovině příštího roku.

PSALI JSME:

Také poslední vyjádření členů bankovní rady ČNB naznačují, že v letošním roce centrální banka sazby měnit nebude," uvedl. "Za předpokladu, že se česká ekonomika vyhne recesi, počítám s růstem sazeb v poslední části roku 2012," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Hlasování o nastavení sazeb bude podle něj tento čtvrtek bude na rozdíl od minulých zasedání s velkou pravděpodobností jednomyslné. "Vzhledem k tomu, jak se nyní zhoršují prognózy hospodářského růstu eurozóny, je možné, že úrokové sazby ČNB zůstanou beze změny na rekordně nízké úrovni dalších 12 měsíců," uvedl i analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Rozhodování o úrokových sazbách a měnového zasedání bankovní rady České národní banky se ve čtvrtek 22. září zúčastní všech sedm centrálních bankéřů.

ČTK, Lidovky.cz