7. února 2017 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČNB rekordně bombardovala korunu. V prosinci koupila eura za 88 miliard

České koruny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České koruny. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká národní banka nakoupila od zahájení intervencí eura za 900 miliard korun. V prosinci pokračovala v intervencích proti posilující koruně, když na devizovém trhu utratila zhruba 88 miliard korun.

Je to výrazně větší objem než v listopadu, kdy centrální banka za intervence utratila asi 14 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v úterý ČNB zveřejnila.

Lednové intervence proti posilující koruně byly podle pondělního odhadu analytika Generali Investments Radomíra Jáče rekordní a činily bezmála 405 miliard korun. To podle něj potvrzují i dnešní údaje ČNB o devizových rezervách, které se v lednu meziměsíčně zvýšily o téměř 413,2 miliardy korun na 2,611 bilionu a poprvé přesáhly 50 procent hrubého domácího produktu.

DALŠÍ ČTENÍ

„Data o vývoji devizových rezerv podporují signál, že objem devizových intervencí se v lednu mohl přiblížit úrovni 15 miliard euro (405,4 miliardy korun),“ uvedl Jáč. Dosavadní měsíční rekord drží listopad 2013, kdy intervence odstartovaly a centrální banka na devizovém trhu nakoupila eura za 202 miliard korun. O lednových intervencích bude centrální banka informovat 7. března.

Podle analytiků se zájem o českou měnu počátkem roku zvýšil kvůli spekulacím na blížící se ukončení kurzového závazku ČNB, přičemž vliv na tržní očekávání v tomto ohledu měly hlavně údaje o růstu inflace. Podle analytika ČSOB Petra Dufka „čím více takových ‚investorů‘ přijde, tím méně pravděpodobné může být rychlé posílení koruny k předintervenčním úrovním“.

Česká národní banka v číslech

Odhaduje, že centrální banka se odhodlá k uvolnění koruny už v letošním druhém čtvrtletí, ačkoli stále mluví o polovině roku. „Vývoj i výhled inflace ji v tomto směru rozvazují ruce, a tak není příliš důvod tento systém dále prodlužovat,“ uvedl Dufek.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Bankovní rada ČNB minulý týden zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.