26. března 2009 11:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČNB váhá, sazby nechala beze změn

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

PRAHA Bankovní rada České národní banky dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Informovala o tom mluvčí ČNB Pavlína Bolfová. Trh tento výsledek očekával. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 1,75 procenta.

Pro snížení sazeb sice podle analytiků hovoří zhoršující se ekonomický vývoj a klesající inflace, problémem je ale velká rozkolísanost kurzu koruny. Pokud se koruna uklidní, nebude nic bránit snížení úrokových sazeb ve druhém čtvrtletí, upozornili již dříve ekonomové.

Centrální banka snížila úrokové sazby naposledy na počátku února, a to o půl procentního bodu. Pro toto rozhodnutí hlasovali čtyři členové bankovní rady; jeden hlasoval pro snížení sazeb o 0,25 procentního bodu a jeden pro snížení o 0,75 procentního bodu. Viceguvernér Mojmír Hampl na zasedání chyběl. Úrokové sazby tehdy klesly na nejnižší úroveň od října 2005.

Tento týden o sazbách rozhodovaly i další centrální banky v regionu. Měnový výbor maďarské centrální banky na pondělním zasedání ponechal úrokové sazby beze změny na dosavadních 9,5 procenta.

Analytici rozhodnutí banky kvůli nedávnému poklesu forintu očekávali. Polská centrální banka pak ve středu snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 3,75 procenta kvůli boji s hospodářskou krizí.

ČTK