21. prosince 2009 9:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČNB varuje před lidmi, kteří se vydávají za její zaměstnance

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká národní banka dnes varovala před nekorektním postupem pojišťovacích zprostředkovatelů, kteří se vydávají za zaměstnance ČNB. Tito lidé nabízí zájemcům kontrolu pojistných smluv a další konzultace ohledně pojistných produktů, informoval dnes ČTK mluvčí ČNB Marek Petruš.

"Tito lidé nejsou zaměstnanci ČNB a jejím jménem se zaštiťují neoprávněně. Pojišťovací zprostředkovatelé poskytují své služby na základě registrace ČNB, ale tuto registraci nelze vydávat za zaměstnanecký poměr u ČNB," upozornil Petruš.

Centrální banka podle něj vnímá tento postup jako zneužívání svého jména a dobré pověsti pověsti k obchodním zájmům. Formální vztah mezi ČNB a subjekty, které působí na finančním trhu, je
definován podmínkami vydané licence či registrace.

Úkolem ČNB je realizovat na finančním trhu v souladu s příslušnými právními normami dohledovou činnost. Ta však nezahrnuje kontrolu a nabídku pojistných produktů, které jsou uzavřeny s jednotlivými osobami.

ČNB v této souvislosti vyzvala veřejnost ke spolupráci. V případě, že se občané s uvedeným jednáním setkají, můžou telefonicky kontaktovat bezplatnou telefonní linku na čísle 800 160 170. K možným dotazům nabízí centrální banka také elektronickou adresu spotrebitel@cnb.cz.

ČTK