Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Co můžeme čekat od novely daňového řádu? Některé změny jsou pozitivní, u jiných experti kroutí hlavou

Ministryně financí Alena Schillerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně financí Alena Schillerová. | foto: ČTK

Ministerstvo financí tento týden představilo dlouho očekávanou novelu daňového řádu. Přináší některé změny, které můžeme vnímat jako pozitivní. U některých ale podle expertů nezbývá, než udiveně vrtět hlavou.

„Novelu ministerstvo poslalo do připomínkového řízení, takže její definitivní podoba může být ještě poněkud odlišná. Zatím se ale tváří, že mimo jiné umožní částečné vracení nadměrných odpočtů DPH v podobě záloh, zjednoduší kontrolní postupy, sníží daňové pokuty a úroky a podpoří elektronickou komunikaci s finančním úřadem,“ míní Jiří Žežulka z poradenské společnosti Apogeo.

Bezesporu nejzásadnější změnu přináší nový institut zálohy na daňový odpočet, která reflektuje nedávný nález Ústavního soudu ČR, týkající se vracení nesporné části daňového odpočtu. Navrhovaná úprava by měla zamezit situaci, kdy správce daně zadržuje daňovému subjektu nadměrný odpočet v celé výši, přestože má pochybnosti pouze o jeho části.

Druhou, velmi vítanou změnou, je pak změna výpočtu úroku z prodlení. Nově bude úrok stanoven shodně, jako je tomu u občanského zákoníku. Daňoví dlužníci v nové úpravě ušetří podle Žežulky více než pět procent ročně.

Zkušenosti vybízejí ke skepsi

„Co si ale myslet o tom, že novela daňového řádu bude nově umožňovat tzv. korespondenční zahájení daňové kontroly, tedy postup bez součinnosti s daňovým subjektem? Zde bude hodně záležet na tom, jaká bude aplikační praxe správce daně a zda tato možnost nebude ze strany správce daně nadužívána. Zkušenosti s uplatňováním jiných institutů bohužel vybízejí spíše ke skepsi,“ tvrdí expert z Apogea.

Jiří Žežulka negativně vnímá i odstranění pětidenní, takzvané liberační lhůty pro pozdní podání daňového tvrzení. „Podle dnešní úpravy mohl daňový subjekt podat daňové přiznání se zpožděním do pěti dnů, aniž by se vystavil riziku sankce za pozdní podání. Tento ‚generální pardon‘, na který se mnozí naučili spoléhat, novela daňového řádu odstraňuje,“ uvedl.

Také daňová poradkyně Deloitte Legal Alena Wágner Dugová vnímá zrušení liberační lhůty, jako zhoršení pro daňové subjekty. Naopak pozitivně hodnotí i možnost změnit DIČ u podnikajících fyzických osob.

Podobně hodnotí návrh i Gabriela Ivanco z poradenské firmy Mazars. Zároveň se ale obává, zda bude mít stát dost peněz na to, aby vedle snížení z úroků z prodlení také navýšil o dva procentní body úrok vyplácený finančním úřadem poplatníkovi jako kompenzace za dlouhotrvající zadržení nadměrného odpočtu. „Pokud se podaří návrh alespoň částečně prosadit a poté zavést do praxe a získat na něj dostatek financí, což nebude zcela jistě jednoduchý proces, blýská se daňovým poplatníkům na lepší časy,“ dodala pro ČTK.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...