Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku

Co nevyšlo Gottwaldovi, dokoná koalice, bouří se živnostníci

Případné zavedení třetí sazby DPH nebo minimální daň pro živnostníky, o které uvažuje vznikající koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, není podle většiny oslovených analytiků optimální řešení a spíše přinese do ekonomiky více problémů. Minimální daň kritizovala i Asociace malých a středních podniků a živnostníků jako alibistické řešení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Stejskal 13.12.2013 15:45

Jen bych se chtěl zeptat:

Co mohou vědět ekonomové o "regulační funkci" poplatků ve zdravotnictví? (Když pominu, že tihle ekonomové většinou neví nic.) To zas proboha někdo blábolí!

J. Blažek 12.12.2013 10:54

Jak jinde ve světě? Co s tím Gottwald?

Kontrolní otázky:

1) Zdalipak i jinde ve světě je to tak, že živnostnící jsou v trvalé ztrátě, neplatí žádné daně a žijí si luxusně?

2) Co s tím má do činění Gottwald? U moci byl 5 let v létech 1948 - 1953 a před 60 lěty v březnu 1953 zemřel?

J. Holič 12.12.2013 16:31

Re: Jak jinde ve světě? Co s tím Gottwald?

1.) Je to pravidlem u nás?

2.) Gotwald se snažil potlačit soukromé živnosti. Asi tam bude ten společný prvek.

Otázka zůstává - přijdete do obchodu a proběhne rozhovor:

"Koupíte si něco?" - "Nakonec asi ne" - "Tak zaplaťte daň z ničeho a můžete jít. Nashledanou a přijďte zas!" Nepřijde vám to divné?

Čili, nepůjde o daň, ale o poplatek za to, že máte živnost. Pro velké hráče žádný problém (buď se z toho nějak vykroutí, nebo to promítnou do svých cen), pro malé ryby může být likvidační (hlavně pro ty začínající), pro všechny obyvatele drahé (vzrostou ceny), z hlediska efektivnosti nesmyslné (stát stejně velkou část nechá zmizet) a z hlediska zisku nepodstatné.

L. Wellner 12.12.2013 17:02

Re: Jak jinde ve světě? Co s tím Gottwald?

Živnostníci si žijí luxusně? Cha cha cha! Možná tak "živnostník Krejčíř". Třeba v případě dlouhodobé nemoci dostanou živnostníci co? Howno!

K. Novák 13.12.2013 9:12

Re: Jak jinde ve světě? Co s tím Gottwald?

Protože howno platí.

L. Wellner 13.12.2013 13:01

Re: Jak jinde ve světě? Co s tím Gottwald?

Jste nevědomý blbeček, nic víc.

J. Stejskal 13.12.2013 15:46

Re: Jak jinde ve světě? Co s tím Gottwald?

Souhlasím s vámi.

Š. Apolen 16.12.2013 23:47

Re: Jak jinde ve světě? Co s tím Gottwald?

Zdravotní a sociální daň platí živnostníci, jako každý.

J. Denemark 12.12.2013 6:03

V pohodě. Co ekonom, to jiný názor...

..což znamená, že jsme na dobré cestě.)

J. Schwarz 12.12.2013 5:57

Volte, blbci,

příště Svobodné!

J. Holič 12.12.2013 9:28

Re: Volte, blbci,

Oni svobodní mají taky několik naprosto nereálných nápadů - třeba zrušení daně z příjmu fyzických osob. Ale dalo by se doufat, že by v případě účasti ve vládě tohle nemohli prosadit.

J. Venc 12.12.2013 10:50

Re: Volte, blbci,

... i kdyby mohli, dá se s úspěchem předpokládat, že by od toho nakonec couvli sami ,jinak tam mají jako správní "extremisté" i spousty skvělých nápadů, bohužel i pár naprosto stupidních ...

J. Novák 14.12.2013 8:34

Re: Volte, blbci,

Jo, ty mohou klidně i nadále blbci volit.

L. Papazian, Ing. 12.12.2013 1:05

Mnoho povyku pro nic,

Gottwald by je všechny zrušil, tato koalice nic takového nechystá, takže by si horké hlavy měly dát studenou sprchu.

Š. Apolen 16.12.2013 23:53

Re: Mnoho povyku pro nic,

Například sedláky Gottwald likvidoval nesplnitelnými dodávkami.

S. Masek 12.12.2013 0:33

Moc hodni panove, ti zivnostnici.

Moc se mi libi jak  tem panum zivnostnikum lezi na srdci nezamestnanost.  Rozkrajeli by se radeji na nudle nez se divat na ty ubohe nezamestnane.  "Time to pay the piper," panove zivnostnici. Svobodas podnikani znamena konkurenci, neboli jak zde rikame "pes zere psa."  Zeme je rozkradena, nekdo platit musi.  Pamatuji kdyz komuniste rozdavali pozemky, to bylo slavy, potom vsak zklaplo.  Rovnez pamatuji kdyz novy kapitaliste (zbohatlici) privatizovali narodni majetek, to bylo slavy, zacina utahovat.  Tedy jen do toho.

L. Papazian, Ing. 12.12.2013 1:06

Re: Moc hodni panove, ti zivnostnici.

Přesně a o tom to je.

J. Novák 12.12.2013 4:42

Re: Moc hodni panove, ti zivnostnici.

Ale jděte! Co říkáte na pozemkové reformy z let 1919 a 1920? Také za to mohli komunisti? A co rušení klášterů Josefem II.? Nebyl nakonec Pepča II. také komouš?

J. Schwarz 12.12.2013 6:02

Re: Moc hodni panove, ti zivnostnici.

Živnostník je člověk, který se sám živí a divil byste se - většinou vlastní prací. Že by ho parazit jako vy chtěl okrást se nedivím - ale co s tím má společného pozemková reforma nebo kláštery? Nepopletl jste si to poněkud? Spíš než pozemkovou reformu to připomíná zavedení roboty! Jak se cítíte v pozici novopečeného pána?

J. Čížek 19.12.2013 17:13

Re: Moc hodni panove, ti zivnostnici.

Soudruh Novák je staropečený "pán". Jako "orgán" se měl dobře a sloužil bolševikům do roztrhání těla.

J. Holič 12.12.2013 9:35

Re: Moc hodni panove, ti zivnostnici.

Jenže co platit? Budete mít živnostníka, který někdy obrat má a někdy ne a ve výsledku tak akorát dokáže generovat nějaký peníz, aby se uživil. Teď mu dáte daň z existence (nebo jak by se to dalo nazvat) a on už to prostě neutáhne a udělá co? Půjde na pracák, protože ho už živnost neuživí. Takže mu stát bude muset vysolit nějaké dávky a bude o zaměstnaného méně. Co tím tedy stát získá?

J. Stejskal 13.12.2013 15:48

Re: Moc hodni panove, ti zivnostnici.

Blábolíte.

Š. Apolen 17.12.2013 0:08

Re: Moc hodni panove, ti zivnostnici.

Neblábolí pane Stejskale !!!

J. Stejskal 17.12.2013 1:36

Re: Moc hodni panove, ti zivnostnici.

Ale ano. Znám tyhle chytráky, kteří sedí za mořem a prizmatem zdejšího vlastního neúspěchu vědí, jak se to tady mělo udělat. Moc dobře to znám. Opravdu hodně jsem jich potkal.

Š. Apolen 17.12.2013 0:07

Re: Moc hodni panove, ti zivnostnici.

Kdo byli ti noví kapitalisté ? Zloději, kteří si za komunistů nejvíc nakradli a věděli jak na to. Byli i takoví, kteří nekradli, ale poctivě zúročili to, co uměli. Zpočátku jich ale mnoho nebylo. Také banky byly buď příliš opatrné nebo naopak příliš neopatrné. Po privatizaci bank, je zahraniční majitelé museli naučit, jak se v bankovnictví podniká. Některé kampeličky byly pouze vysavače peněz z neopatrných vkladatelů.

P. Bárta 11.12.2013 20:28

Zvolili jste si je? Tak to máte !

Socialistický sliby těch light komunistů něco stojí a někdo to musí zaplatit.  A tak ti, co volili tyhle Spasitele z řad živnostníků, nechť zpytují svědomí !

J. Kohout 12.12.2013 0:46

Re: Zvolili jste si je? Tak to máte !

Pravda.

J. Novák 12.12.2013 4:45

Re: Zvolili jste si je? Tak to máte !

Jo, já jsem volil soc. dem a zatím jsem s jednáními o programu budoucí vlády spokojen. V čem vidíte problém? V tom, že před tzv. živnostníky nechce nikdo sednou na zádel, jako to dělal přitroublo Kraďousek či Péťa Nezapnutý poklopec alias Praktikující katolík?

J. Holič 12.12.2013 9:45

Re: Zvolili jste si je? Tak to máte !

Problém je ve spoustě věcí - například v tom, že pokud někdo má živnost, sotva vyjde a vy mu napaříte daň z peněz, které nezískal, prostě nechá živnosti a půjde na pracák. Výsledek bude takový, že to dopadne na drobné podnikatele, a rapidně vzroste počet těch, kteří místo vlastní obživy půjdou pobírat dávky. Stát na tom nezíská, ale naopak. Nemluvě o tom, že neplatí "Když chci rozdat milion, musím lidem sebrat milion", protože cestou přes státní kasu vždy peníze mizí (i v té nejméně zkorumpované zemi na světě) a když ČSSD chce "sociálně-demokraticky" potopit nejchudší podnikatele, jen proto, aby měla na rozdávání v rámci volební slibotechny, je to problém. Navíc je otázka, co se vlastně daní. Je to daň za svobodnou volbu povolání? Je vůbec z hlediska práva možné danit něco, co neexistuje?

J. Novák 13.12.2013 3:30

Re: Zvolili jste si je? Tak to máte !

No, pokud ale živnostník nic nevydělá, tak je nejspíš jedno, zda živoří jako živnostník nebo jako osoba na dávkách. Zatím ale tady čtu, jak živnostníci dřou od slunka do slunka. Pokud ale touhle dřinou nic nevydělají, tak asi u nich není něco v pořádku, že?

Jinak, pokud by měla být stanovena nějaká minimální daň, tak zřejmě proto, že je naprosto běžnou živnostenskou praxí pracovat bez dokladů a jen za hotovost. Takže obcházením zákona mnozí vydělají. Právě ale to jsou důvody proto, že se musí zvedat DPH a různé nepřímé daně, protože živnostníci daně, které by odvádět měli a běžně v jiných státech odvádějí, u nás neodvedou.


Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...