Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kongres se neshodl na zákonu. USA musejí zavřít část úřadů

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama |

WASHINGTON Kongres USA se neshodl na zákonu o výdajích, a vláda tak nemá na běžný provoz. Republikáni uvolnění peněz podmiňují odsunem zdravotnické reformy.

Spojené státy jsou od dnešního rána v platební neschopnosti. Senát ovládaný demokraty prezidenta Baracka Obamy odmítl návrh zákona o státních výdajích schválený Sněmovnou reprezentantů a přijal vlastní koncept. Ten měla ještě schválit dolní komora Kongresu, která podle očekávání návrh odmítla.

Jádrem sporu je Obamova zdravotnická reforma, jejímž odkladem republikáni ve sněmovně podmiňují uvolnění peněz pro státní výdaje. Senátoři to však odmítli a zpět do Sněmovny reprezentantů poslali "čistý" zákon o financování bez dodatků o reformě zdravotnictví. Vláda USA tak od pondělí 23:59 místního času, tedy od úterý 5:59 SELČ, nemá peníze na financování většiny svého provozu v novém fiskálním roce.

Je to poprvé po 17 letech, co se úřady postradatelné pro chod státu budou muset zavřít.

Na nucenou nucenou dovolenou teď odejdou odhadem statisíce úředníků. Zároveň to ale neznamená, že chod federálních úřadů se okamžitě zastaví. O situaci v USA informoval server Lidovky.cz už v neděli (více čtěte ZDE).

Úřady mohou zastavit činnost jen takových služeb, které nejsou pro chod státu bezpodmínečně nutné. Vnější bezpečnost stejně jako ochrana životů a majetku nesmí být ohrožena. V podstatě to znamená, že armáda, hasiči a federální policie budou nadále fungovat. Nicméně asi polovině z 800 tisícům civilních pracovníků bezpečnostních sil hrozí nucená dovolená.

Mzdy se zpozdí

Sociální pojištění a další základní služby obyvatel budou nadále placeny. Mzdy ale vojáci, policisté a další členové bezpečnostních sborů mohou dostávat se zpožděním. Takové komplikace mohou postihnout asi 800.000 Američanů.

Uzavřít brány ihned musí instituce, které nejsou bezpodmínečně nutné pro chod státu, jako jsou například muzea. To se týká i proslulých institutů typu washingtonského muzea a vědeckého střediska Smithsonian Institution. Také metropolitní zoologická zahrada zavře, ačkoli ošetřovatelé se budou muset o své svěřence dále starat.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...