22. září 2014 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusy neubytovali, Rom nesměl do realitky. ČOI za to pokutovala

Rusové na Hradčanském náměstí v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusové na Hradčanském náměstí v Praze. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Inspektoři České obchodní inspekce narazili při svých kontrolách na to, že hotel odmítl ubytovat hosta, protože je z Ruska. S diskriminací se setkali i romští kontroloři v realitních kancelářích. ČOI za tato jednání rozdala pokuty v hodnotě bezmála půl milionu korun.

Česká obchodní inspekce odhalila v prvním pololetí při kontrolách zaměřených na diskriminaci spotřebitele devatenáct případů.

Kromě diskriminace Romů kontroloři zjistili i problémy v chování k Rusům. ČOI provedla celkem 690 kontrol, kromě diskriminace zjistili porušení dalších povinností ve 365 provozovnách. Celková výše pokut dosáhla 705 tisíc korun, z toho dvě pokuty za diskriminaci činily 470 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruských turistů se týkaly dva případy. Provozovatelé ubytovacích zařízení je kvůli situaci na Ukrajině odmítli vpustit do svých pokojů.

Romům zase realitní kanceláře ve čtyřech případech stanovily omezující podmínky a v jednom případě jim prodávající dokonce zakázal vstup do provozovny.

"Trvalým problémem je zejména diskriminační jednání, kterého se dopouštějí někteří prodávající vůči zahraničním návštěvníkům, ať se jedná o takzvané servisní přirážky nebo dvojí ceny za stejné plnění. Kazí tím dobré jméno všem poctivým podnikatelům i pověst Česka ve světě," míní ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Přirážka pro cizince

Věková diskriminace byla prokázána ve čtyřech případech. Šlo například o zákaz vstupu na předváděcí akci lidem mladším osmnácti let či stanovení věkového rozpětí pro poskytnutí spotřebitelského úvěru.

Podezření na některou z forem diskriminace bylo prokázáno ve 2,8 procenta všech kontrol. Podle ČOI výsledky potvrzují, že diskriminační jednání prodávajících nepatří na českém trhu k častým jevům. Inspektoři ale nebudou tyto projevy tolerovat a nadále mu budou věnovat zvýšenou pozornost.

Nejvíce případů diskriminace ČOI zjistila v hlavním městě a Středočeském kraji (celkem sedm) a pak také v Ústeckém a Libereckém kraji (celkem čtyři).

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?