Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko má čtvrtou nejnižší minimální mzdu v Evropské unii

Peníze – ilustrační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační. | foto: Archiv LN

PRAHA Od roku 2015 bude už 22 členských států EU zaručovat minimální mzdu. Ta se mezi členskými státy pohybuje mezi 200 až 2000 euro za měsíc. Postavení české minimální mzdy se na evropském žebříčku od roku 2004 vytrvale propadá a vyšší minimální mzdu mají už i naši východní sousedé.

V EU od 1. ledna 2015 zaručí zaměstnancům minimální mzdu zákonem 22 států (dosud to bylo 21, přibude Německo). Na národní úrovni od ledna plošně stále nebude stanovena v Rakousku, Finsku, Dánsku, Švédsku, Itálii a na Kypru. I v těchto zemích je ale minimální mzda nějak zaručena, například v kolektivních smlouvách. Takže například ve skandinávských zemích mají díky silným odborům minimální mzdu poměrně vysokou.

Minimální mzda v EU

  • Také v Rakousku je minimální mzda stanovena upravena kolektivními smlouvami. Navíc v listopadu parlament schválil zpřísnění zákona proti mzdovému a sociálnímu dumpingu z roku 2011 a nově tak stanovil, že všichni zaměstnanci jakékoli firmy operující v Rakousku musí dostávat alespoň tisíc eur měsíčně.
  • Na Kypru existuje nařízení vlády o minimálních mzdách z roku 2012, které se ale vztahuje jen na některá povolání.
  • Od ledna 2015 zavádí na národní úrovni zákonem minimální mzdu Německo, kde ji dosud určovaly jen dohody odborů se zaměstnavatelskými svazy. Má dosahovat 8,5 eura za hodinu (tedy cca 235 Kč; v ČR bude nyní minimální mzda na hodinu 55 korun).
  • Nejvyšší minimální mzdu z EU má Lucembursko (1921 eur měsíčně) a nejnižší Bulharsko (184 eur). Minimální mzdu přes 1000 eur měsíčně garantuje sedm zemí unie (Lucembursko, Belgie, Nizozemsko, Irsko, Německo, Francie a Británie). V deseti zemích EU je nižší než 500 eur (Bulharsko, Rumunsko, Litva, ČR, Lotyšsko, Maďarsko, Slovensko, Estonsko, Chorvatsko a Polsko).

V ČR se minimální mzda od 1. ledna zvyšuje o 700 Kč měsíčně na 9200 Kč (asi 332 eur). Naposledy se zvyšovala o 500 korun v srpnu 2013, předtím se neupravovala od roku 2007. Nejdéle se ze zemí EU neměnila minimální mzda v Portugalsku (naposledy v lednu 2011) a Irsku (naposledy v červenci 2011).
Kromě ČR zvyšuje v novém roce minimální mzdu řada zemí EU, mimo jiné Nizozemsko, Polsko, Estonsko, Slovensko, Lotyšsko, Litva, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko. Od loňského ledna ji zvýšilo 11 států EU.

Od roku 2004 navýšilo minimální mzdu o nejvyšší částku Lucembursko (o zhruba 520 eur) a nejméně ji zvýšilo Řecko (jen o asi 53 eur). Nejvíce ji za 10 let zvýšily Bulharsko, Rumunsko a Lotyšsko, jejichž minimální mzda se od té doby ztrojnásobila. Přesto Bulharsko a Rumunsko zůstávají na chvostu tabulky EU, Lotyšsko si o dvě příčky polepšilo, když přeskočilo Litvu a ČR.

ČR zaujímá mezi zeměmi EU, jež minimální mzdu upravují celoplošně, čtvrtou nejhorší příčku. Od roku 2004 si pohoršila o několik schůdků, když ji přeskočily mj. Slovensko, Estonsko, Polsko či Lotyšsko.

Minimální mzda hraje důležitou roli v sociální politice státu. Je-li dobře nastavena, plní motivační funkci - vyplatí se přijmout i pomocné práce než být bez práce po skončení nároku na podporu v nezaměstnanosti. Pokud je ale minimální mzda příliš vysoká, neúměrně zdražuje zaměstnavatelům cenu práce.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!