Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČR může přestat plnit maastrichtské kritérium

euro - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy euro - ilustrační foto | foto: SAMUEL KUBANI AFP

PRAHA Česká republika přestane plnit jedno z maastrichtských kritérií, sníží-li se v letošním roce výkonnost její ekonomiky pod jedno procento. V dnešním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl náměstek ministra financí Eduard Janota. Plnění pěti maastrichtských kriterií je nezbytné pro přijetí jednotné evropské měny.

Pro splnění maastrichtského kritéria hodnotícího zdraví veřejných financí musí být jejich deficit pod třemi procenty hrubého domácího produktu. To je však podle Janoty při výraznějším poklesu ekonomiky nereálné.

"My v dané chvíli říkáme, že při jednoprocentním růstu (HDP) jsme schopni tři procenta udržet. Pakliže bude ten růst nižší, bude-li nulový, tak si myslím, že v dané politické konstelaci, v dané chvíli, kdy celá řada zákonů by musela být projednávána parlamentem, je to nereálné a já si troufnu v této chvíli tvrdit, že za této okolnosti je nereálné udržet tříprocentní deficit," řekl Janota.

Ministerstvo financí nyní odhaduje, že české hospodářství letos poroste o 1,4 procenta. Zároveň ale upozorňuje, že růst může být i nižší, protože současná situace v ekonomice je nepřehledná.

Plnění maastrichtských kritérií do budoucna kvůli současné světové finanční krizi už dříve zpochybnil i viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Centrální banka proto společně s ministerstvem financí doporučila vládě datum přijetí eura nestanovovat a neusilovat v průběhu letošního roku o vstup země do systému směnných kurzů ERM II.

Premiér Mirek Topolánek ale už dříve ohlásil, že vláda oznámí termín vstupu do eurozóny letos 1. listopadu. Stanovení data přijetí eura podle Janoty bude politickým rozhodnutím. "Jestliže se politicky dohodneme na tom, že toto (vstup do eurozóny) není priorita v dané chvíli, ... můžeme přijímat další opatření, která budou směřovat na další investice do infrastruktury, další investice do oprav panelových domů, zateplení a podobně," uvedl Janota.

Ministerstvo financí nicméně podle něj prosazuje protikrizová opatření, která nebudou zvyšovat zadlužení České republiky. Výsledek loňského hospodaření státu, které skončilo deficitem zhruba o 30 miliard korun nižším, než předpokládal rozpočet, podle něj vytvořil "polštář" usnadňující přežití finanční krize. "Nicméně, kdyby situace měla být na těch trzích dramatická i během celého roku, tak nevylučuji, že koncem roku i Česká republika může prostě mít problémy s financováním dluhu," uvedl. Vyloučil ale, že by stát v dluhové službě nedostál svým závazkům.

O vydávání eurových dluhopisů v tomto roce ministerstvo financí podle Janoty dosud nerozhodlo. "My v podstatě dneska analyzujeme, zjišťujeme, jaká je situace na trzích, a chceme ten dluh profinancovat maximálně úsporně," vysvětlil.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!