Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD chce daň pro bohaté 38 procent, pro firmy 21 procent

Předseda ČSSD Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jiří Paroubek | foto: ČTK

PRAHA Sociální demokracie chce proti rozpočtovým schodkům bojovat vyšší daní pro bohaté a zvýšením daně z příjmů podniků. ČSSD chce zdanit roční výdělky nad 1,2 milionu korun sazbou 38 procent a zvýšit daně z příjmů podniků z 19 na 21 procent. Materiál ČSSD oficiálně představí ve čtvrtek.

Informace dnes přinesl server Ekonom.cz, který již má části materiálu k dispozici. Jen zavedení takzvané milionářské daně, která by se nepočítala z dnešní superhrubé, ale dřívější hrubé mzdy, by mělo přinést do rozpočtu pět až šest miliard korun. V dokumentu se navíc píše o dočasném zvýšení stropů pro odvod sociálního a zdravotního pojištění, píše server.

Kromě toho ČSSD počítá s růstem daně z převodu nemovitostí ze tří na pět procent a dědickou daní u majetku nad deset milionů korun. Znovu se zvažují majetková přiznání při nabytí rozsáhlejších nemovitostí. Omezení daňových úniků má podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana zajistit dalších asi 20 miliard korun ročně.

Ke stlačení schodku veřejných financí pod tři procenta HDP k roku 2014 nebo o rok dříve, což otevírá cestu k přijetí eura, mají přispět také úspory. Ty si sociální demokracie slibuje například od zavedení speciálního režimu pro přidělování státních zakázek při ceně nad půl miliardy korun, nových personálních auditů či rušení a slučování některých orgánů státní správy.

Kraje pod dohledem NKÚ
Teze materiálu, který bude zveřejněn na čtvrteční konferenci ČSSD, zmiňují i odpovědnější nakládání s finančními prostředky v regionech. To mimo jiné znamená, že by Nejvyšší kontrolní úřad měl získat pravomoc sledovat hospodaření krajů, píše Ekonom.

Podle dnešních Hospodářských novin zvažuje ministerstvo financí možnost zvýšit daň z příjmu fyzických osob na 25 procent. V současnosti je jednotná sazba této daně 15 procent ze superhrubé mzdy, což je 23 procent z hrubé mzdy. Pokud by ministerský plán nakonec prošel, znamenalo by to konec konceptu superhrubé mzdy, uvedly HN.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...