Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD chce snížit dolní sazbu DPH

PRAHA Sociální demokracie dnes ve sněmovně vznesla návrh na snížení dolní sazby daně z přidané hodnoty ze současných devíti na šest procent. Tento krok oznámila již dříve jako jedno z protikrizových opatření. Další návrh na změnu sazeb vznesl poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Ten by chtěl snížit základní sazbu z 19 na 15 procent.

Tlustý i stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka své návrhy připojili ke vládní novele zákona o DPH, kterou dnes poslanci projednávali ve druhém čtení. Tato novela přitom do sazeb daně nezasahuje a upravuje osvobození od daně u zboží dováženého ze zemí mimo EU.

Sobotka svůj návrh charakterizoval jako pozměňovací návrh "malý rozsahem, velký dopadem". Chce tak snížit ceny u položek, které do této sazby spadají. Poslanci by o obou návrzích měli hlasovat ještě na této schůzi.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska by Sobotkův návrh znamenal výpadek příjmů rozpočtu kolem 20 miliard a návrh Tlustého výpadek okolo 50 miliard korun. Pokud by sněmovna snížila i spotřební daň z pohonných hmot, jak o tom dnes poslanci debatovali, státní kasa by přišla o dalších 18 miliard korun. Kalousek shrnul, že se dnes sněmovna "rozmáchla" za asi 90 miliard korun.

ČSSD přišla s návrhem na snížení dolní sazby DPH jako s jedním z opatření proti krizi. Naproti tomu daň z příjmu firem chce vrátit na loňskou úroveň 21 procent, a nikoli ji nechat na letošních 20 procentech, jak předpokládá zákon. Uvažuje i o zvláštní daňové sazbě pro lidi, kteří vydělávají víc než 1,2 milionu korun ročně. Ti by měli platit 30 procent ze superhrubé mzdy.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...