Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD chce zarazit prodej Letiště Praha

Předseda ČSSD Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jiří Paroubek. | foto: ČTK

PRAHA Krajská konference středočeské ČSSD dnes přijala rezoluci odmítající privatizaci ruzyňského letiště. Středočeští sociální demokraté se budou snažit privatizaci letiště zarazit. Jejich předseda Richard Dolejš, který dnes obhájil svou funkci, ČT a ČTK řekl, že krajská organizace ČSSD požádala své zastupitele, aby iniciovali jakékoli kroky zamezující privatizaci.

Podle sociálních demokratů je privatizace v době finanční krize nevýhodná, protože hrozí, že se letiště prodá pod cenou. "My se domníváme, že by stát neměl prodávat rodinné stříbro," dodal Dolejš.

Kroky, které by měli zastupitelé podniknout proti privatizaci letiště, prý rezoluce nekonkretizuje. Bude to na zastupitelích a krajské vládě, jaký postup si zvolí, ale mohlo by to být třeba v rámci "různých územních rozhodnutí". Zasáhnout by mohli například přes územní plány, míní Dolejš.

Preference ČSSD jdou dolů
Klesající preference sociální demokracie, které tento týden naznačily výsledky agentury Median, předsedu ČSSD Jiřího Paroubka neznepokojují. Řekl to dnes novinářům. Podle Medianu by ČSSD v lednu volilo 35,3 procenta lidí, jen o čtyři procentní body více než ODS.

Paroubek ale poukázal na to, že třeba podle agentury STEM by v lednu ČSSD volilo 38 procent voličů a ODS jen 22,5 procenta. Šéf ČSSD věří v to, že straně se podaří v příštích volbách dosáhnout 35 až 40 procent hlasů.

Sociální demokracie podle Paroubka těžko může udržet "euforické" preference v rozsahu 40 až 45 procent, které zjistily některé dřívější průzkumy.

Paroubek si věří
"Myslím si, že reálný výsledek pro sociální demokracii je v příštích volbách někde mezi 35 až 40 procenty, a to jsou čísla, která nikdy předtím sociální demokracie neměla," dodal šéf ČSSD.

ČR čekají letos v červnu volby do Evropského parlamentu. Z těch předešlých vzešla sociální demokracie jako poražená. V Evropském parlamentu nyní zasedají pouze dva zástupci ČSSD, Libor Rouček a Richard Falbr. ČSSD věří, že letos se jí povede mnohem lépe. Lídrem sociální demokracie pro volby do EP je jeden z tvůrců protikrizového balíčku ČSSD Jiří Havel.

Rath a média
Paroubek doplnil, že si nechává zpracovat analýzu důvodů, proč v některých průzkumech klesá obliba strany a snaží se z toho vyvodit důsledky. Zcela určitě však podle něj za poklesem důvěry není odmítavý postoj ČSSD k zahraničním misím ani k poplatkům ve zdravotnictví. Naopak třeba to, že údajně 99,5 procenta Středočechů využívá možnosti nechat si uhradit zdravotnické poplatky krajem, podle Paroubka svědčí o podpoře politiky ČSSD. Hejtman Středočeského kraje David Rath prohlásil, že za případnou klesající oblibu sociálních demokratů mohou média. Některá z nich podle něj informují "servilně" například o českém předsednictví Evropské unii vedeném premiérem Mirkem Topolánkem.

"To byla taková servilita médií vůči Mirku Topolánkovi a této vládě, kterou já si naposledy pamatuju, když tady byl generální tajemník Gustáv Husák," řekl Rath. Některé agentury, například Median, potvrdily, že předsednictví Evropské unii hrálo roli při zvyšující se popularitě premiéra mezi lidmi.

Středočeskou ČSSD nadále povede Dolejš
Šéfem středočeských sociálních demokratů se stal opět Richard Dolejš. Hlasovalo pro něj 99 ze 112 přítomných delegátů dnešní krajské konference. Novinářům to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Dolejš neměl protikandidáta, středočeský hejtman David Rath neměl ambici usilovat o místo krajského šéfa strany ani o místopředsednickou funkci celostátní ČSSD.Staronový šéf středočeské sociální demokracie Richard Dolejš (vlevo). Vpravo David Rath.

Krajští delegáti dnes také podpořili šéfa strany Jiřího Paroubka, který bude v březnu na stranickém sjezdu obhajovat předsednickou funkci. Ani on nemá soupeře. "Ta nominace má širší rozměr, my tu nominaci nevidíme pouze směrem do sociální demokracie, kdo povede sociální demokracii, ale vidíme ji i směrem do budoucna, kdo povede tento stát z pozice premiéra," řekl staronový šéf středočeských sociálních demokratů Richard Dolejš

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....