17. února 2009 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD chce zvýšit daně i sociální dávky

Bohuslav Sobotka se radí s Jiřím Paroubkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka se radí s Jiřím Paroubkem. | foto: ČTK

PRAHA Poslanci ČSSD dnes předložili svůj zákon pro boj s krizí. Navrhují v něm mimo jiné vyplacení 13. důchodu, zvýšení daní lidem s hrubým příjmem nad 1,2 milionu korun ročně, zvednutí přídavků na dítě či zvýšení podpor v nezaměstnanosti a prodloužení doby, po kterou se pobírají.

Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že ta opatření, která jsou plánována jako trvalá, nebudou mít dopad na veřejné rozpočty.

Krátkodobá opatření, která by měla platit většinou do konce roku 2011, podle něj připraví rozpočet zhruba o 44 miliard korun ročně. Například zvýšení slev na dani z příjmů fyzických osob bude stát zhruba 12 miliard korun ročně, zrychlení odpisů hmotného majetku deset miliard korun ročně a pokles snížené sazby daně z přidané hodnoty z devíti na šest procent 15 miliard.

Trvalá opatření by zaplatilo zvýšení daní

Opatření navrhovaná jako trvalá sníží podle Sobotky každoročně příjmy státního rozpočtu o zhruba tři miliardy korun za zvýšené přídavky na děti, o zhruba 0,5 miliardy za zvýšení příspěvku na bydlení, o 0,8 miliardy korun na zvýšení ochrany zaměstnanců v insolvenci a o tři miliardy na snížení odvodu zaměstnavatelů na nemocenské pojištění.

Sobotka upozornil, že některá trvalá opatření budou znamenat i zvýšení příjmů rozpočtu. Například zavedení progresivního zdanění u daně z příjmu fyzických osob o 1,5 miliardy korun a navrácení sazby daně z příjmů právnických osob na 21 procent o pět miliard ročně. Trvalá opatření jsou navržena v zásadě s neutrálním dopadem na veřejné rozpočty, tvrdí Sobotka.

"Rozdávání státních peněz domácnostem v době krize má dva základní problémy. Znamená v nejlepším případě krátkodobý stimul poptávky, aniž by zvyšovalo konkurenceschopnost ekonomiky. Za druhé docela pravděpodobně nemusí znamenat žádný stimul poptávky, protože domácnosti nejsou ochotné zvýšit své výdaje," reagoval na návrhy ČSSD analytik UniCredit bank Pavel Sobíšek. Výsledkem tak podle něj může být jediné, a to zvýšení státního dluhu.

ČTK