Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD chce zvýšit daně i sociální dávky

Bohuslav Sobotka se radí s Jiřím Paroubkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka se radí s Jiřím Paroubkem. | foto: ČTK

PRAHA Poslanci ČSSD dnes předložili svůj zákon pro boj s krizí. Navrhují v něm mimo jiné vyplacení 13. důchodu, zvýšení daní lidem s hrubým příjmem nad 1,2 milionu korun ročně, zvednutí přídavků na dítě či zvýšení podpor v nezaměstnanosti a prodloužení doby, po kterou se pobírají.

Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že ta opatření, která jsou plánována jako trvalá, nebudou mít dopad na veřejné rozpočty.

Krátkodobá opatření, která by měla platit většinou do konce roku 2011, podle něj připraví rozpočet zhruba o 44 miliard korun ročně. Například zvýšení slev na dani z příjmů fyzických osob bude stát zhruba 12 miliard korun ročně, zrychlení odpisů hmotného majetku deset miliard korun ročně a pokles snížené sazby daně z přidané hodnoty z devíti na šest procent 15 miliard.

Trvalá opatření by zaplatilo zvýšení daní

Opatření navrhovaná jako trvalá sníží podle Sobotky každoročně příjmy státního rozpočtu o zhruba tři miliardy korun za zvýšené přídavky na děti, o zhruba 0,5 miliardy za zvýšení příspěvku na bydlení, o 0,8 miliardy korun na zvýšení ochrany zaměstnanců v insolvenci a o tři miliardy na snížení odvodu zaměstnavatelů na nemocenské pojištění.

Sobotka upozornil, že některá trvalá opatření budou znamenat i zvýšení příjmů rozpočtu. Například zavedení progresivního zdanění u daně z příjmu fyzických osob o 1,5 miliardy korun a navrácení sazby daně z příjmů právnických osob na 21 procent o pět miliard ročně. Trvalá opatření jsou navržena v zásadě s neutrálním dopadem na veřejné rozpočty, tvrdí Sobotka.

"Rozdávání státních peněz domácnostem v době krize má dva základní problémy. Znamená v nejlepším případě krátkodobý stimul poptávky, aniž by zvyšovalo konkurenceschopnost ekonomiky. Za druhé docela pravděpodobně nemusí znamenat žádný stimul poptávky, protože domácnosti nejsou ochotné zvýšit své výdaje," reagoval na návrhy ČSSD analytik UniCredit bank Pavel Sobíšek. Výsledkem tak podle něj může být jediné, a to zvýšení státního dluhu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.