12. května 2009 21:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD má 21 požadavků, pak dá vládě důvěru

Fischerův kabinet nedostane důvěru zadarmo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fischerův kabinet nedostane důvěru zadarmo. | foto: Jindřich MinaříkLidové noviny

PRAHA Sociální demokracie vytvořila seznam 21 zákazů, které kabinet nesmí překročit, pokud chce ve sněmovně získat důvěru. ČSSD seznam připravila pro jednání s premiérem Janem Fischerem. Mimo jiné bude požadovat zastavení kroků, které vedou k privatizaci pražského letiště, nebo zákaz prodeje majetku ministerstva vnitra.

Uvedla to dnes Česká televize.

Také občanští demokraté mluví o tom, že Fischerův kabinet nedostane důvěru zadarmo.

Podle ČT sociální demokracie svůj seznam nenazývá požadavky, ale doporučeními, to ovšem neznamená, že by na nich netrvala. Mluví dokonce o tom, že v případě neochoty podřídit se Fischerova vláda nemusí dostat důvěru. To hrozí i v případě, že by se ministryně zdravotnictví Dana Jurásková (za ODS) nepřestala zastávat zdravotnických poplatků.

"Prodávat letiště je proti strategickým a bezpečnostním zájmům republiky. Většina rozumných zemí vlastnictví letiště ponechává buď v rukou státu, nebo v rukou kraje či obce," řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Vláda by podle ČSSD neměla ani dál prodávat majetek ministerstva vnitra nebo pokračovat v projektu "kulový blesk", při kterém se měly vládní budovy v centru prodat a nové postavit na okraji Prahy. Podle ČSSD je sporná i stomiliardová zakázka na likvidaci ekologických zátěží.

Před zastavením prodeje varoval bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) s tím, že peníze z prodeje financují reformu policie i plánovaný vznik novým krajských ředitelství. "Zastavení znamená zastavení reformy policie, a to věřím, že sociální demokraté nemyslí vážně," prohlásil Langer.

O tom, že vláda nemá důvěru jistou automaticky, hovoří i občanští demokraté. Podle Langra bude záležet na chování jednotlivých ministrů a vystupování celé vlády. Na to, aby vláda požádala sněmovnu o důvěru, má podle ústavy 30 dní od svého jmenování, nejpozději tak tedy musí učinit 5. června.

ČTK