12. února 2010 7:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD mění názor. Pojištění chce zvýšit 'jen' bohatým a firmám

Předseda ČSSD Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jiří Paroubek. | foto: ČTK

PRAHA Sociální demokraté zatím ustoupili od plánu na plošné zvýšení sociálního pojištění pro zaměstnance. Pokud ČSSD vyhraje volby, chystá se zvýšit sociální pojištění o jedno procento zaměstnavatelům a lidem s měsíčním příjmem nad 100 tisíc korun, píšou o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).

Předseda strany Jiří Paroubek nyní tvrdí, že sociální demokraté sice chtějí po volbách sociální pojištění zvýšit, ale "jen" zaměstnavatelům. "Jedno procento navýšení pojistného by šlo na vrub zaměstnavatelů," řekl Parubek, který chce díky touto manévru vybrat do rozpočtu deset miliard korun.

"Připouštím pouze jednoprocentní zvýšení sociálního pojištění na straně zaměstnavatele. Já nechci, aby se zvýšení daní a odvodů dotklo lidí s průměrnými a podprůměrnými příjmy," řekl místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Ještě v pondělí přitom sociální demokraté tvrdili, že jednou z možností, jak dostat do obrovsky zadluženého rozpočtu potřebné miliardy, je i plošné zvýšení sociálního pojištění pro všechny zaměstnance.

I vyšší pojištění pro zaměstnavatele bude mít důsledky. Zvýší firmám náklady na pracovní sílu v době, kdy se budou vzpamatovávat z dopadů ekonomické krize. "Vyšší pojištění zvýší náklady na pracovní sílu, firmy budou hledat úspory a první, co udělají, je, že se začnou zabavovat lidí," varuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Velmi podobně kritizuje sociální demokraty za jejich plány i ODS. "Už dnes patříme mezi země s nejvyšším sociálním pojištěním v Evropě. Pokud ho budeme ještě zvyšovat, tak tím jen zatížíme firmy a zvýšíme už tak rostoucí počet nezaměstnaných," uvedl místopředseda strany Petr Nečas.

Firmy po případném volebním vítězství ČSSD čeká kromě jednoprocentního zvýšení sociálního pojištění i zvýšení daní z příjmu z 19 na 21 procent.

Lidovky.cz, ČTK