Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 9 °C déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD nebude brzdit schvalování daňového balíčku, říká Sobotka

Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA ČSSD nebude podle svého předsedy Bohuslava Sobotky brzdit ve Sněmovně opětovné schvalování vládního daňového balíčku, až se poslancům vrátí zamítnutý ze Senátu. Uvedl, že si nepřeje zmatek v sazbách daně z přidané hodnoty (DPH), který by hrozil v případě, kdyby koalice kvůli lhůtám neprosadila balíček do konce roku.

Nový by mohl být podle předsedy sněmovního rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS) schválen nejdříve v únoru.

"Kdybychom chtěli vládě škodit za každou cenu, tak bychom mohli zdržovat projednání tohoto návrhu zákona obstrukcemi. My to dělat nebudeme, protože my si samozřejmě ten daňový zmatek nepřejeme," uvedl Sobotka v Partii televize Prima Family.

Pokud by se balíček do konce roku nepodařilo schválit, odpovědnost by podle Sobotky nesli premiér a předseda ODS Petr Nečas spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), kterého šéf ČSSD znovu vyzval k demisi.

'Obstrukce dělala koalice'

Sobotka podotkl, že největší obstrukce dělala vládní koalice. "Ztratili jsme týden tím, že jsme čekali na to, jak dopadne kongres ODS," podotkl ke sporům mezi občanskými demokraty o výši daní. Balíček má pro příští rok spodní sazbu DPH zvýšit ze současných 14 na 15 procent a základní sazbu z 20 na 21 procent.

Pokud nebude přijat před koncem roku, dosavadní sazby se od 1. ledna sjednotí na 17,5 procenta. Změnit by je mohl až nový zákon, který by bylo možné schválit nejdřív v únoru a platil by od března, uvedl Suchánek v Otázkách Václava Moravce České televize.

Riziko, že od začátku příštího roku nastane rozpočtové provizorium, protože rozpočet nebude ještě schválený, je podle Suchánka relativně velké, odhadl ho na 40 procent. "V případě, že nebude schválen balíček, nemůže být schválen ani rozpočet postavený na tomto balíčku," řekl. Připomněl, že rozpočet nemůže být schválen podle zákonů, které ještě neplatí. "To znamená, že bychom nějaký týden asi to rozpočtové provizorium museli mít," dodal.

Senát, v němž má ČSSD většinu, má na projednání balíčku z ústavy měsíc a tato lhůta skončí v pondělí 10. prosince. Zabývat se jím tak bude na schůzi, která začne zřejmě o pět dní dříve, uvedl v sobotu v ČT předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Případné rychlejší projednání komplikuje to, že Senát se teprve příští týden sejde poprvé v povolebním složení a balíček by před jeho schvalováním měly posoudit senátní výbory. Sněmovna by Senátem zamítnutý balíček mohla projednat po uplynutí desetidenní lhůty od vrácení, což by reálně bylo nejdříve v úterý 18. prosince.

Včasnému přijetí by pak mohl zabránit prezident Václav Klaus, kdyby balíček případně vetoval až v závěru své patnáctidenní lhůty na posouzení norem, tedy až po Novém roce.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...