18. září 2009 10:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD odmítá Janotovy návrhy na snížení schodku, DPH nechce měnit

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (uprostřed) a místopředsedové strany Lubomír Zaorálek (vlevo) a Bohuslav Sobotka přicházejí do Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jiří Paroubek (uprostřed) a místopředsedové strany Lubomír Zaorálek (vlevo) a Bohuslav Sobotka přicházejí do Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Úsporná opatření připravovaná kvůli rekordnímu schodku ministrem financí Eduardem Janotou nesmí dopadnout na rodiny s dětmi, zdůraznili před dnešním jednáním na ministerstvu sociální demokraté.

Zopakovali své požadavky, že nesmí být zvýšena spodní hranice DPH z nynějších devíti procent a příští rok musí být valorizovány důchody nejméně v průměru o 200 korun.

Předseda strany Jiří Paroubek připomněl návrh ČSSD, aby se platy ústavních činitelů snížily o pětinu. Strana také žádá ve sněmovně hlasování o jednotlivých bodech návrhu a ne balíku úprav v celku, jak si představuje premiér Jan Fischer.

Podle exministra financí a šéfa poslaneckého klubu ČSSD Bohuslava Sobotky trvá strana na valorizaci plateb za státní pojištěnce. Všechna úsporná opatření by podle názoru sociálních demokratů měla platit jen jeden či dva roky. To by podle nich přispělo ke konsensu mezi stranami.

ODS dohodla komprimis
Názory politických stran na škrty kvůli hrozícímu rekordnímu schodku rozpočtu na příští rok se diametrálně liší, nicméně všechny deklarují snahu domluvit se. S kompromisními návrhy ve čtvrtek odešli z jednání s Janotou zástupci ODS. Ostatní strany tvrdí, že Janotův úsporný balíček, o kterém média referují týdny, zatím oficiálně neznají.

Definitivně chce vláda soubor návrhů omezených na rok 2010 schválit v pondělí, vybírat budou strany jak z opatření na straně rozpočtových příjmů, tak výdajů. Bez jejich přijetí rozpočet počítá s rekordním schodkem 230 miliard korun.

Vláda spojuje s přijetím škrtů svou budoucnost. Poslanecká sněmovna bude o vládním úsporném balíčku jednat ve čtvrtek 24. září.

ČTK