25. února 2012 17:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD odmítla rozpočtové úspory a škrty

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Sociální demokraté odmítli úsporné návrhy ministerstva financí, které by měla v pondělí projednat porada ekonomických ministrů. ČSSD navrhuje stabilizovat příjmy státu obnovením daňové progrese, zvýšením firemních daní zrušením stropů na sociální pojištění nebo odložením důchodové reformy. ČSSD o tom informovala v tiskové zprávě.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhuje zmrazit v letošním státním rozpočtu výdaje za 23,6 miliardy korun. Důvodem je letos očekávaný výpadek příjmů rozpočtu. V roce 2013 pak MF navrhuje ušetřit 42,4 miliardy Kč a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Mezi návrhy patří například zvyšování daní, zmrazení důchodů, zrušení porodného, zrušení některých úřadů nebo zachování 20procentní základní sazby DPH.

ČTĚTE TAKÉ:

"Poslední návrhy z dílny ministerstva financí na zvýšení DPH na 20 procent, zrušení porodného či několikaleté zmrazení důchodů ukazují, že tzv. reformy prosazené Nečasovou vládou nejenže veřejné rozpočty nestabilizovaly, ale ve skutečnosti jejich problémy ještě prohloubily...Vláda se nyní rozhodla řešit své rozpočtové chyby opět jen na úkor těch nejslabších, rodin s dětmi a důchodců," uvedl dnes předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Obnovení daňové progrese

Sociální demokraté podle něj takový postup odmítají a navrhují stabilizovat příjmy státu obnovením daňové progrese a zvýšením firemních daní. Stropy na odvod zdravotního pojištění by měly být podle ČSSD zrušeny úplně.

"Je nutno odložit vznik tzv. druhého pilíře důchodové reformy, který hrozí tím, že dále prohloubí už tak rekordní deficit důchodového účtu. Zcela je pak nutno zrušit vládní tzv. daňovou reformu, která má od roku 2015 dále snížit příjmy veřejného sektoru o 20 miliard ročně," uvedl Sobotka.

Ministerstvo financí  rovněž kritizovali Národní socialisté - levice 21. století, které vede Jiří Paroubek. Podle něj vláda nechce ve sněmovně předložit novelu zákona o státním rozpočtu, protože nechce absolvovat nepříjemnou debatu o tom, jak řešit problematiku státního rozpočtu optimálně.

"Škrtací metoda, jak se ukazuje, není tou správnou cestou. Odhaduje se, že v důsledku vládních rozpočtových škrtů přišlo Česko v roce 2011 nejméně o jedno procento růstu HDP. Obdobné to bude letos," uvedl Paroubek.

Národní socialisté navrhují podpořit český export, inovovat zahraniční politiku pro podporu zahraničního obchodu, využít finanční prostředky státních podniků a národního podniku Budvar k podpoře státní investiční politiky, nebo připravit legislativu umožňující obcím a krajům vytvářet sociální podniky.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!