Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD: Pravdu o škrtech vám řekneme až po volbách

Paroubek na jednom z mnoha billboardů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paroubek na jednom z mnoha billboardů | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Příznivce sociálních demokratů čeká nepříjemné povolební procitnutí. Místo slibovaných vyšších sociálních dávek, novomanželských půjček a nových bytů se dočkají utahování opasků.

Jiří Paroubek navzdory obřím rozpočtovým schodkům stále opakuje, že nebude "šetřit na lidech, ale na provozu státu". To jsou ale velmi nejisté úspory. ČSSD dobře ví, že bude muset přijít s tvrdým šetřením.

"Heleďte, konkrétní rozpočtové škrty přece každá vláda předloží v srpnu 2010," řekl v rozhovoru pro LN ekonomický expert strany Jan Mládek. "Věrohodnost každé politické strany je v tom, do jaké míry se odchyluje v tom, co říká teď, a co bude říkat po volbách."

Sám šéf ČSSD Paroubek zatím nic přiznávat nechce: "Tak uvažuje naše národohospodářská komise. Já takto neuvažuji," řekl LN.

Sociální demokraté přitom zatím oficiálně tvrdí, že peníze na snížení schodku získají kromě vyšších daní od bohatých a firem také šetřením ve veřejné správě a omezením korupce. Miliardy si slibují od registrů veřejných zakázek nebo personálních auditů na ministerstvech.

"To jsou ale virtuální úspory," upozorňuje ministr financí Eduard Janota. Stát ušetřit může, ale taky nemusí. Rozhodně nemá jistotu, že se to podaří za rok.

Stejně jako Janota to vidí investoři, kteří kupují vládní dluhopisy. "Žádají se jasné a reálné úspory, na které je možné se spolehnout. Ne vize a přání," říká Morritz Kraemer, výkonný ředitel ratingové agentury Standard & Poor’s. Mládek přiznává, že sociální demokraté to moc dobře vědí, a pokud by vládli, budou se podle toho chovat.

Ještě před volbami tak odhalují, že před svými voliči skrývají skutečné plány. Pokračují tak v tradici, kterou odstartoval Vladimír Špidla v roce 2002.

Na dotazy, z čeho zaplatí všechny své sliby o příspěvcích na pastelky a 50 tisících do kolébky pro novorozence, odpovídal proslulým: "Zdroje tu jsou." Po příchodu do vlády přiznal, že zdroje nejsou.

Více o plánech ČSSD a rozhovor s Janem Mládkem najdete v sobotních LN

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

(ilustrační snímek)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

(ilustrační snímek)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

(ilustrační snímek)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...